W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Lukasik. Inwentaryzacja

Album prezentujący twórczość Mariusza Łukasika, malarstwo, obiekty przestrzenne i rysunki na papierze.

Prace te są często niejednoznaczne, bardzo różnorodne i jednocześnie spójne. Znajdziemy tu obrazy figuratywne, konceptualne kolaże bliskie diagramom i minimalistyczne abstrakcje. Powstające cykle prac są całkiem odrębne, jednocześnie łączy je wspólna dla nich wszystkich ciekawość świata oraz rządzących nim mechanizmów a także jego zdystansowana obserwacja i akceptacja natury przemijania.

„W jednej pracy nigdy nie zawrze się cała prawda o chwili. Dlatego tworzę cyklami. Ale chcę, by efekt był odpowiedni do nakładu pracy.”

„W wielu z moich prac wyraźnie odczuwa się ślady ludzkiej obecności – jej nieokreślony zapach. Fragmenty szylkretowych okularów, odciski po butelkach z gliceryną, czy stare znaczki, są – paradoksalnie – ewokacją dzieciństwa, jedynego niezużytego punktu odniesienia.”

„Szukam rzeczy naprawdę dobrych nie dla ich wirtuozerii warsztatowej, ale dla czegoś, co nazwałbym poezją odczytu.”

„Wszystko co człowiek robi dotyczy jego samego i o nim opowiada. Ciekawe jest to, że trywialne epizody, na które jesteśmy skazani, artysta potrafi przemienić w intrygującą tajemnicę.”
                                                                                                                                                                                 Mariusz Łukasik

Mariusz Łukasik urodził się w 1953 roku w Warszawie. W latach 1973–1978 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w pracowniach prof. Andrzeja Rudzińskiego (grafika warsztatowa) i prof. Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo i rysunek). W 1980 roku na Międzynarodowym Konkursie Rysunku w Norymberdze zdobył główną nagrodę i tytuł rysownika miasta Norymbergi. W latach 1983–1984 był stypendystą rządu holenderskiego. W latach 1984–1985 studiował w Rijksakademie Van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Z zasady nie uczestniczy w wystawach zbiorowych. W 1984 roku wyjątkowo wziął udział w Biennale w Wenecji (Aperto ‘84). Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek.


Wydawca:  Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Andrzej Biernacki, Anna Pacyniak
Tłumaczenie: Soren Gauger
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer, Matylda Makowska
Projekt graficzny: Janusz Golik
Zdjęcia: Piotr Tomczyk, Mariusz Łukasik

ISBN 978-83-66696-59-4
Rok wydania: 2024
Format: 22,8 x 28 x 3 cm
Oprawa: Twarda w obwolucie
Ilość stron: 304
Ilość ilustracji: ok 325 (308 barwne i 17 czarno-białych)
Język: wydanie dwujęzyczne, polsko-angielskie

Publikacja towarzysząca wystawie „Mariusz Łukasik. Inwentaryzacja” 22.05.2024-04.08.2024 Muzeum Sztuki | ms2 Ogrodowa 19, Łódź


REGULAMIN KSIĘGARNI      KONTAKT


 

Cena: 200,00 zł
Waga: 1,69 kg

Podziel się informacją