31 marca (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne. Zapraszamy do odwiedzin w pozostałe dni.

Kongres Empatii

Empatia, czyli umiejętność ułatwiająca spojrzenie na problem z czyjejś perspektywy, staje się szczególnie istotna w momencie, kiedy trafiamy na kogoś z kim się fundamentalnie nie zgadzamy. Niestety, w sytuacji konfliktowej jest jeszcze trudniej spojrzeć na drugiego człowieka tak, by zrozumieć, jakie potrzeby stoją za jego zachowaniami. Stąd krok do gestów wrogości, które trudno powstrzymać. Kongres Empatii – dwudniowe wydarzenie upowszechniające metody bezprzemocowej komunikacji – powinien pomóc uporać się z tymi trudnościami.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36 ms2, Ogrodowa 19

kuratorki

Ola Jach i Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Czas

07.12.2019 - 08.12.2019

Empatia jest najsilniejszym hamulcem dla agresji, a co najważniejsze - można ją rozwijać. Na Kongresie mogliście spotkać się z uznanymi trenerami i trenerkami oraz psychologami i psycholożkami, którzy w swojej praktyce zajmują się bezprzemocową komunikacją (NVC), pierwszą pomocą psychologiczną, metodami antydyskryminacyjnymi, fizjologiczną stroną empatii, a także kryzysem klimatycznym w kontekście zdrowia psychicznego.

Organizując Kongres Empatii, włączyliśmy się w obchody Roku Antyfaszystowskiego, upamiętniające zmagania dawnych antyfaszystek i antyfaszystów i wyrażające sprzeciw wobec powrotu do sfery publicznej ruchów neofaszystowskich oraz takich, które odwołują się do faszystowskich idei, dyskursów i praktyk. W ten sposób nawiązujemy także do własnych awangardowych korzeni związanych z etosem zaangażowania artystów i instytucji sztuki. Pragniemy promować empatię jako antidotum na język przemocy w przestrzeni publicznej, umożliwiające pełne szacunku zrozumienie doświadczeń innych ludzi.


PROGRAM

 

Sobota / 7.12.2019

 

ms1

11.00 - 13.00 / Ucząc się od Amazonek, rozmowa / prowadząca: Zofia Nierodzińska / sala warsztatowa

Choroba to praktyka, nie metafora; to codzienne przyjmowanie tabletki antyretrowirusowej i niecodzienna chemioterapia, to rehabilitacja ręki z obrzękiem limfatycznym w klubie wioślarskim Tryton. To jednak, przede wszystkim, solidarność dająca siłę i bezwzględna krytyka społeczeństwa opartego na micie samowystarczalnej jednostki. Kreatywność choroby nie przejawia się twórczą gorączką i erupcją geniuszu. Amazonki udowadniają, że tworzenie możliwych do zamieszkiwania światów to całkiem zwyczajna sprawa. Można zacząć od wspólnej porannej gimnastyki, a po południu na ulicach zamanifestować solidarność, maszerując po swoje prawa.
Zofia Nierodzińska opowie o tym w jaki sposób sztuka może przyczyniać się do zmiany społecznej na przykładzie wystawy, której jest współkuratorką pt.: „Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK” (Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 8.11.2019-12.01.2020). Wystawa dotyczy aktywizmu pacjenckiego, dla którego to co osobiste ma wymiar społeczny i polityczny. Choroba jest wyzwaniem, możliwością emancypacji i solidaryzacji z innymi chorymi. Poprzez wystawę, jej autorki i autorzy badają, w jaki sposób polskie społeczeństwo traktuje swoich chorych. Wskazują także na alternatywy w postaci oddolnych organizacji, jak Amazonki, czy Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy tworzonych przez konkretne osoby i ich jednostkowe biografie.

Zofia Nierodzińska – feministka, autorka tekstów, kuratorka wystaw, rysowniczka, współredaktorka magazynu o sztuce i aktywizmie: Magazyn RTV, siostra, córka, przyjaciółka, wegetarianka, od dwóch lat zastępczyni dyrektora GM Arsenał w Poznaniu. Ukończyła UdK (Universität der Künste) w Berlinie oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (doktorat).

13.00 - 14.00 / przerwa

14.00 - 16.00 / Jak się porozumiewać podczas katastrofy klimatycznej?, warsztat / prowadząca: Asia Brzezińska / sala warsztatowa

Rosnącej świadomości na temat zagrożeń związanych z katastrofą klimatyczną towarzyszy wachlarz różnych emocji, niekoniecznie łatwych. Wiele osób bagatelizuje ten problem. Niektóre po to, by poradzić sobie w ten sposób z lękiem. Osoby aktywnie zaangażowane w aktywizm klimatyczny odczuwają z kolei frustrację wobec osób niezainteresowanych. Świadomość skali problemu może budzić lęk, przytłaczać i ostatecznie blokować możliwość działania. Podczas warsztatu umożliwimy rozmowę o emocjach wywoływanych przez katastrofę klimatyczną, o tym jak funkcjonować razem i porozumiewać się mimo różnych punktów widzenia. Spróbujemy zrozumieć inne postawy, co pomoże nam w lepszej komunikacji oraz większej empatii wobec innych ale przede wszystkim wobec siebie.

Asia Brzezińska - psycholożka, specjalistka zdrowia publicznego, aktywistka na rzecz klimatu i przyrody. Działa w Obozie dla Mierzei Wiślanej. Od niedawna łączy doświadczenie psychologiczne z wiedzą o katastrofie klimatycznej tworząc grupy wsparcia w Gdańsku i Łodzi.

16:30 - 18:00 / Empatia w ruchu, warsztat / prowadząca: Magdalena Przybysz / sala warsztatowa

Będziemy doświadczać, obserwować i rozmawiać o tym czym jest empatia w ruchu, jak czujemy swoje ciało indywidualnie oraz w grupie, czy nasza cywilizacja i kultura wspierają budowanie empatycznych relacji z naszym ciałem czy raczej je ograniczają (a może jedno i drugie równocześnie) oraz co oznacza bycie szczerym wobec swojej potrzeby ruchu lub/i bezruchu. Warsztat będzie prowadzony w oparciu o swobodną improwizację i ruch autentyczny. Pojawią się także elementy anatomii doświadczalnej inspirowane metodą Body Mind Centering (praktyka somatyczna stworzona przez Bonnie Bainbridge Cohen polegająca na świadomym łączeniu wyobraźni, wiedzy anatomicznej i spontanicznego tańca w jeden system ciało-umysł). Będziemy poruszać się sami, czasami w parach i trójkach, czasami w grupie. Po każdym ćwiczeniu w ruchu zatrzymamy się na chwilę, na omówienie i refleksję, żeby nazwać to co się dzieje w nas (co myślimy i co czujemy) zgodnie z duchem akceptacji i obecności bez oceniania, zaproponowanego przez twórcę metody NVC (non-violent communication) Marshalla Rosenberga.

Magdalena Przybysz - choreografka/performerka/wykładowczyni/trenerka. Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy „Pokolenie solo” oraz Witolda Mrozka „Nowy taniec”. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Stadion Foundation by Grażyna Kulczyk, beneficjentka projektów ministerialnych IMiT z dziedziny tańca współczesnego Scena dla tańca (2012, 2017, 2019), Scena Tańca Studio (2017), Wymiana międzynarodowa (2017). Absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie oraz Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Kierowniczka i wykładowczyni studiów podyplomowych na SWPS „Komunikacja w organizacji oparta na empatii” oraz wykładowczyni na Kursie Choreografii Scenicznej Iwony Olszowskiej w Krakowie. Wykładała także na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Muzykoterapii, na Wydziale Aktorskim w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznościowych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie oraz na semestrze otwartym Sztuk Społecznych w IKP Uniwersytetu Warszawskiego. Jej prace powstają często jako wynik współpracy z artystami innych dziedzin i pokazywane były podczas ważnych wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Malta („Przesilenie letnie”), CSW w Warszawie, Łodzi i Toruniu („Strange Lóóp”) , podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu („Wytnij-wklej”), Cricoteca w Krakowie („Dancing for the Birds, They watching Us”), na Festiwalu UNITHEA we Frankfurcie czy Tanztage w Berlinie („Mój Poland Drive”), na Festiwalu Quartiers Dances w Montreaulu (nagrodzony przez jury nagrodą główną „Coup de cour de jury” spektakl „Absolutely Fabulous Dancers”.). Współpracuje także z reżyserami teatralnymi nowego pokolenia: Michał Kmiecik, Dominika Knapik, Rafał Urbacki, Iga Gańczarczyk czy Klaudia Hartung-Wójciak tworząc interdyscyplinarne performansy, w których choreografia jest integralną częścią spektaklu. Ponadto pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body Mind Centering w Embody Move Association w Londynie, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, neurobiologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii.

18.00 - 21.00 / Empatyczna kolacja, sala warsztatowa

Empatia to wrażliwość na cudze potrzeby i wybory, także kulinarne. Coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie ze swojej diety produktów odzwierzęcych, unikamy naczyń jednorazowych, zwracamy uwagę na źródła kupowanych składników oraz opakowania. Wymiana doświadczeń, przepisów i smaków to kulinarna podróż, ale i bliskie spotkanie z drugim człowiekiem. Będzie ku temu okazja- wspólnie przyrządzimy kongresową kolację z tego co sami przyniesiemy.
Zachęcamy do przyniesienia dowolnych składników na sałatkę, własnego kubka i talerza.

 

ms2

11.11 / „Tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że zachwyca". Dystynkcje sztuki, wykład / prowadzący: Leszek Karczewski / sala wykładowa

Sztuka jest polem gry o uznanie. Konkurencją dla (znanych) artystów, dla (uznających) ekspertów i dla publiczności (która się w porę poznała). W porównaniu ze światem polityki czy ekonomii świat sztuki i tak dyskryminuje mniej. A może po prostu „kulturalniej”? Pokażę sposoby, w jakie świat sztuki artykułuje dystynkcję – argumentując za socjologią sztuki, teorią literatury czy filozofią polityki.

Leszek Karczewski - teoretyk literatury i teatrolog, muzealnik i edukator kulturowy, kompozytor i jogin. Adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, autor prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji i edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, pomysłodawca i realizator „Kulturanka”, nagrodzonego przez MKiDN Sybillą 2012, kurator licznych szkoleń i akcji społeczno-artystycznych, m.in. „Galerii Dżinsów”, „WIKIzeum” i „ms3 Re:akcja”, współautor podręcznika twórczości „Książka do zobaczenia”, członek Rady Programowej NIMOZ. Kompozytor, oprawia muzyką i dźwiękiem filmy i gry komputerowe jako DamnDog.pl. Jogin, wieloletni nauczyciel w tradycji jogi B.K.S. Iyengara. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

11.11 / Zupa z kamienia, warsztaty dla dzieci od lat 6, cykl: Pół kwadrata małolata / prowadząca: Agnieszka Wojciechowska-Sej / sala warsztatowa

13.13 / Zupa z kamienia, warsztat familijny, cykl: Familia do kwadratu / prowadząca: Agnieszka Wojciechowska-Sej / sala warsztatowa

Poznamy historię Muzeum Sztuki, będziemy wspólnie rysować i malować niekonwencjonalnymi narzędziami. Wszystko po to, żeby przekonać się, jaką moc ma grupa. Uwaga! Na warsztacie „Zupa z kamienia” nie będzie można się najeść zupy. Najecie się do syta sztuki i bycia z innymi.

Agnieszka Wojciechowska-Sej - historyczka sztuki i podyplomowa pedagog, edukatorka. Od 2008 roku pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi w Dziale Edukacji. Programuje i realizuje działania edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych. Szczególnym obszarem zainteresowania są niestandardowe wykłady na banalne tematy. Wierzy, że żeby poznać i zrozumieć sztukę aktualną dobrze jest mieć solidne podstawy i nie pogardzać włoskim odrodzeniem. Interesuje ją reakcja widza, słuchacza, odbiorcy sztuki nowoczesnej, załamuje upadający poziom wiedzy i zainteresowań kulturą. Swoją pasją do sztuki zaraża trzy córki, które spektakularnie rozpoznają neoplastyczny wzór na opakowaniu chusteczek w markecie. Jest jurorem Olimpiady Artystycznej. Współtworzy programy szkoleniowe dla animatorów kulturowych i edukatorów muzealnych na zlecenie NIMOZ-u. Jest współautorką „Książki do zobaczenia” – zestawu instrukcji jak twórczo patrzeć na rzeczywistość, nie tylko dzieła sztuki a także scenariuszy do programu telewizyjnego „Kulturanek” zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i TVP Kultura. W latach 2016-2017 współtworzyła polską odsłonę międzynarodowego projektu Translocal: Museum as a Toolbox, której wizualnym efektem była partycypacyjna wystawa FIND ART, kuratorowana przez łódzkich gimnazjalistów i licealistów. Obecnie pielęgnuje klub ms17 – młodzieżową grupę zapaleńców odpowiedzialną za budowanie programu towarzyszącego do wystaw w Muzeum Sztuki w Łodzi. W latach  2016-2018 roku pracowała jako koordynatorka łódzkiej odsłony programu Bardzo Młoda Kultura – Koalicje Kultury. Na zlecenie NIMOZu współtworzy coroczne warsztaty edukacji kreatywnej dla edukatorek i edukatorów muzealnych w MSŁ, prowadzi warsztaty doskonalące dla animatorów, edukatorów i nauczycieli - m.in. Zamek Otwarty - Centrum Praktyk Edukacyjnych w CK Zamek w Poznaniu 2018 - 2019 , Muzealny Think-tank w Muzeum Śląskim 2019,  Malta - Akademia Miasta 2018, Niekongres Animatorów Kultury 2018, Kultura Tędy - BMK Lubuskie 2017 i inne. Prelegentka TEDxa Poznań "Do we really have to?".

 

Niedziela / 8.12.2019

 

ms1

11.00 - 13.00Kultura dyskryminacji. Dyskryminacja w kulturze, warsztat / prowadząca: Ida Mickiewicz-Florczak / sala warsztatowa

Podczas warsztatu postaramy się zrozumieć jak powstają uprzedzenia i jakie są ich konsekwencje w relacjach społecznych. Ćwiczenia pozwolą na dyskusję i doświadczenie, czym jest efekt pierwszego wrażenia i jakie są jego konsekwencje, często prowadzące do uogólnień i rodzenia się uprzedzeń. Warsztaty mają sprzyjać rozwijaniu empatii u uczestników w stosunku do różnych grup społecznych, ułatwić zrozumienie trudnych tematów i dyskusję na tematy tabu. To wszystko   odbywać się będzie w odniesieniu do sztuki: jej postrzegania, rozumienia i przekazu.

Ida Mickiewicz-Florczak - absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalnością: edukacja specjalna. Trenerka z zakresu umiejętności interpersonalnych i komunikacji, interwencji kryzysowej, a także z zakresu technik wizualizacyjnych i relaksacyjnych oraz psychosomatyki. Terapeutka, ze specjalnością: arteterapia oraz profilaktyka i terapia uzależnień behawioralnych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła cykl szkoleń z zakresu przeciwdziałania nadużywaniu przez dzieci i młodzież komputera oraz Internetu oraz z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Edukatorka seksualna. Trenerka równościowa.

13.00 -14.00 / przerwa

14.00 -16.00 / Pierwsza pomoc psychologiczna. Jak być czujnym na siebie i innych?, warsztat / prowadząca: Aleksandra Dulas / sala warsztatowa

Pierwsza pomoc psychologiczna to wszystkie środki, jakie podejmuje się natychmiast po psychicznie obciążającym zdarzeniu po to, żeby ustabilizować psychikę człowieka. Może być to wypadek, trudna wiadomość, utrata pracy, śmierć czy choroba bliskiej osoby. Środki te obejmują specyficzne wsparcie werbalne i niewerbalne, udzielane osobie poszkodowanej. Każdy z nas może takiej pomocy udzielić, nie jest wymagana żadna wiedza i specjalistyczne doświadczenie. Może być udzielana nawet przez osoby, które przypadkowo znalazły się w miejscu trudnego zdarzenia. O taką pomoc mogą nas poprosić ratownicy medyczni, strażacy, policjanci. Pierwszą pomoc psychologiczną można też opisać jako psychiczną stabilizację poszkodowanego, poprzez doraźne przywrócenie mu możliwości działania (poczucia sprawczości i kontroli nad sytuacją). Warto znać kilka podstawowych zasad, żeby wiedzieć co robić. W czasie warsztatu omówimy techniki pierwszej pomocy psychologicznej i przetrenujemy sposoby działania.

Aleksandra Dulas – socjolożka, terapeutka traumy, edukatorka seksualna, redaktorka naczelna Łódzkiej Gazety Społecznej Miasto Ł, prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

18.00 - 21.00 / Empatia w działaniu – empatia w dzierganiu, rozmowa i wspólne dzierganie / prowadząca: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, gościnie: łódzcy aktywiści i aktywistki / sala warsztatowa

Nic tak dobrze nie sprzyja rozmowom, szczególnie w długie jesienne wieczory, jak wspólnie pita gorąca herbata i robótki. Spotkajmy się i w przyjaznej atmosferze wydziergajmy razem empatyczny transparent. Wymieńmy się opiniami i doświadczeniem, posłuchajmy, jak niektóre osoby wprowadzają empatię w czyn, jak można się włączyć w działania, co robić, żeby szerzyć pokój, równość, wolność i tolerancję. Umiejętności manualne nie są wymagane – tak jak w działaniu, tak i w dzierganiu, liczą się chęci i wola zrobienia czegoś dobrego.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk – artystka, edukatorka, animatorka kultury, aktywistka, adiunktka w Muzeum Sztuki w Łodzi w Dziale Edukacji. Organizatorka kilku akcji artystycznych „action crocheting” polegających na kolektywnym dzierganiu, m. in. podczas wydarzenia towarzyszącego Manifie w Łodzi „Wydziergajmy sobie prawa!” powstał transparent „Siostrzeństwo” używany na różnych demonstracjach w Polsce dotyczących m. in. praw kobiet' oraz wsparcia osób LGBT+. Banner z założenia jest w ciągłym procesie i jego forma ewoluuje podczas kolejnych wydarzeń „Dopleć siostrzany warkocz”. Inicjatorka Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na Rynku Włókniarek Łódzkich (2019). Twórczyni projektu artystycznego „Ja, Kosmos”. Dziergany od 2012 roku w przeróżnych miejscach i okolicznościach jest swoistym dziennikiem (prywatnym i publicznym), który przybiera formę okrągłych obiektów o średnicy równej wzrostowi artystki (165 cm). Do projektu każda i każdy może się wplątać ofiarowując guzik/koralik.

 

ms2

16.00 - 17.00 / Zrozumieć empatię. Od fizjologii do emocji, warsztat / prowadzący: Janusz Janczukowicz, współpraca: Paulina Sobierańska, Mikołaj Hankiewicz (Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) / przestrzeń wystawy Atlas Nowoczesności

Empatia to nie tylko zdolność do rozumienia czyichś emocji, lecz także umiejętność przekazania drugiej osobie tego zrozumienia i podjęcia odpowiednich działań w celu udzielenia pomocy. Natura empatii jest niezwykle złożona i wielowymiarowa, wiemy jednak które obszary ośrodkowego układu nerwowego są odpowiedzialne za odczuwanie empatii i jakie są fizjologiczne etapy procesu rozpoznawania emocji przekazywanych w sposób niewerbalny. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych w galerii ms2 będą mogli lepiej zrozumieć wspomniane procesy, a następnie dzięki prezentowanym w muzeum pracom przeanalizują własne odczucia związane z obserwowaniem dzieł sztuki współczesnej i spróbują odpowiedzieć na pytanie co przeżywali artyści tworzący te dzieła. Warsztaty będą prowadzone z wykorzystaniem technik stosowanych do pracy ze studentami medycyny, dla których rozwijanie empatii, szacunku i zrozumienia pacjentów są kluczowymi celami edukacyjnymi.

Janusz Janczukowicz – lekarz medycyny, specjalista z zakresu edukacji medycznej. Prodziekan Wydziału Lekarskiego UM Łódź. Kierownik Centrum Edukacji Medycznej. Przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Edukacji Medycznej (AMEE) na obradach WHO. Ekspert doradzający rządowym agencjom ds. Szkolnictwa Wyższego. Członek panelów eksperckich dotyczących edukacji medycznej. Członek rad redakcyjnych, recenzent. Autor podręcznika i kursów z zakresu profesjonalizmu lekarskiego.


Na warsztaty obowiązują zapisy. Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Zapewniamy opiekę nad dziećmi od lat 3.  Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl.

Wydarzenia będą tłumaczone na język angielski. Prosimy o zgłoszenia na adres: k.madrzycka@msl.org.pl

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36 ms2, Ogrodowa 19

Czas

07.12.2019 - 08.12.2019

kuratorki

Ola Jach i Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Podziel się informacją