Od października 2024 dzień bezpłatnego wstępu we wszystkich oddziałach Muzeum Sztuki w Łodzi zostaje przeniesiony na piątek.

Kolejna nagroda Muzeum Sztuki dla Ireny Zieniewicz!

Irena Zieniewicz po raz kolejny została laureatką konkursu im. Władysława Strzemińskiego. Jej serigrafia z cyklu „Schematy” zawisła na wystawie „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” i można ją będzie oglądać w ms2 w sekcji „Emancypacja” przez miesiąc.

„Schematy” stanowią ilustrację medialnej manipulacji, bazującej na emocjach odbiorcy. Wykonane prace bazują na fotografiach prasowych oraz przedstawieniach malarskich i rzeźbiarskich. Kolejne grafiki przedstawiają „klisze” kulturowe – obraz kata i ofiary, utwierdzane w odbiorcach za pomocą ikonografii.

Konkurs im. Władysława Strzemińskiego łódzka Akademia Sztuk Pięknych organizuje od 1983 roku – to najstarszy i najważniejszy konkurs Akademii. Celem przeznaczonego dla studentów uczelni konkursu jest pobudzenie procesu twórczego, sprzyjanie atmosferze pracy i inwencji artystycznej. Co roku wyróżnione i zaprezentowane zostają najbardziej oryginalne i wartościowe prace, przygotowane w danym roku akademickim. W konkursie mogą uczestniczyć studenci i studentki od III do V roku studiów dziennych i magisterskich studiów uzupełniających. Wśród fundatorów nagród znajdują się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, instytucje kulturalne, muzea, galerie, firmy, instytucje i osoby prywatne. Co roku jedna z prac, wyróżniona przez Marię Morzuch, członkinię jury konkursu i kuratorkę Muzeum Sztuki, trafia na wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”.

Irena Zieniewicz – ur. 09.03.1993 roku w Lublinie. W czerwcu 2017 ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, na kierunku malarstwo. Obecnie studiuje na I roku studiów II stopnia na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. W swojej twórczości porusza takie tematy jak emigracja, dyskryminacja, tożsamość, prawa człowieka, ksenofobia i nietolerancja. Pracuje w takich dziedzinach jak rzeźba, instalacja, prace site specific, malarstwo, grafika artystyczna i projektowa. Jest tegoroczną finalistką nagrody „Artystyczna Podróż Hestii”.

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją