W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Koji Kamoji laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro 2020

Za „lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki” -  Koji Kamoji laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020 

INFO

Miejsce

Czas

1 grudnia 2021

kuratorka nagrody

Maria Morzuch

jury nagrody

Jakub Ciężki (przewodniczący), Wojciech Leder, Piotr Lutyński, Małgorzata Szymankiewicz

Sponsor Nagrody

Rossmann Polska

W środę (1 grudnia) w Muzeum Sztuki w Łodzi  ogłoszono nazwisko laureata nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020 – jest nim Koji Kamoji (ur. 1935) japoński artysta mieszkający i tworzący w Polsce od 1959 roku.  

Założeniem nagrody im. Katarzyny Kobro wręczanej przez artystów artystom jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi,  a jego kuratorką Maria Morzuch.  Podczas uroczystości, jury w składzie: Jakub Ciężki (przewodniczący), Wojciech Leder, Piotr Lutyński, Małgorzata Szymankiewicz, wręczyło nagrodę artyście z uzasadnieniem: 

„Od wielu lat, w sposób niezwykle konsekwentny i uniwersalny, z dystansem i spokojem, zamyka w formę i utrwala to, co ulotne – myśli, nastroje, uczucia, przemiany i chwilowe wrażenia. Jego minimalistyczne realizacje wymuszają na odbiorcy zaangażowanie emocjonalne i intelektualne, a wartości duchowe, pojęcia egzystencjonalne, materialność i metafizyka znajdują w jego sztuce niepowtarzalną formę. Dzięki Jego wrażliwości i otwartości na naszą kulturę otrzymaliśmy lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki. 

Po krótkich naradach, jednomyślną decyzją całego jury – za konsekwentną postawę, za poszukiwanie harmonii, za skupienie, wrażliwość i skromność, za siłę i uniwersalność przekazu, za poszerzanie granic sztuki, za łączenie dwóch kultur – postanowiliśmy przyznać Nagrodę im. Katarzyny Kobro Koji’emu Kamoji’emu – człowiekowi o otwartej dłoni i przejrzystym przekazie.” 

Koji Kamoji jest jednym z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Malarz, twórca obiektów i instalacji. Mieszka i pracuje w Warszawie. Urodził się w 1935 roku w Tokio. W 1959 roku przyjechał do Polski i podjął studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych  (dyplom w 1966 roku)  w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. W latach 1953-58 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 roku) w pracowni profesorów Saburo Aso i Choonan Yamaguchi. Twórczość Kojiego Kamojiego osadzona jest w szerokim kontekście od estetyki japońskiej, w której otoczeniu dorastał, poprzez tradycje awangardowe i polską scenę artystyczną drugiej połowy XX w.  Jego prace charakteryzuje minimalizm i użycie prostych, łatwo dostępnych materiałów jak papier, sklejka, kamienie czy aluminium. Kamoji jest laureatem Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida w 1975 r. oraz Nagrody im. Cybisa w 2015 r. W roku 2018 Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zorganizowała szeroką retrospektywę prac artysty od lat 60. XX w. po prace najnowsze. 


W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali: 

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 - Robert Rumas
2015 - Jadwiga Sawicka
2016 – Karolina Wiktor
2017 – Piotr Bosacki
2018 – Cecylia Malik
2019 – Ewa Ciepielewska 

 

Sponsorem nagrody jest firma Rossmann Polska. 

Czerwony napis Rossmann z centaurem w literze 'O'

 

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

Czas

1 grudnia 2021

kuratorka nagrody

Maria Morzuch

jury nagrody

Jakub Ciężki (przewodniczący), Wojciech Leder, Piotr Lutyński, Małgorzata Szymankiewicz

Sponsor Nagrody

Rossmann Polska

Podziel się informacją