Przejdź do sekcji:

Katarzyna Kobro & Wladyslaw Strzeminski. Een Poolse avant-garde

INFO

Miejsce

Gemeentemuseum Den Haag
Stadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag

Czas

23.03 - 30.06.2019

Wernisaż

23 marca 2019, godz. 18.00

Wiosną 2019, w zaprojektowanej przez H. P. Berlage – jednego z prekursorów nowoczesnej architektury – siedzibie haskiego Gemeentemuseum, dojdzie do ważnego spotkania. Podzielony na dwie części parter muzeum stanie się miejscem, w którym prace Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego wejdą w dialog z największą na świecie neoplastyczną kolekcją prac Pieta Mondriana, jak również innych twórców De Stijl.

Dzieła łódzkich artystów wypełniły parter pierwszego skrzydła budynku, drugie zajęły prace członków jednego z najbardziej wpływowych ruchów artystycznych XX wieku. Swojego rodzaju pomostem między dwiema częściami ekspozycji była zaś zainicjowana przez Kobro i Strzemińskiego kolekcja grupy a.r., która powstała z darów m.in. przedstawicieli De Stijl. Tak pomyślany układ miał na celu unaocznienie odwiedzającym międzynarodowego charakteru fenomenu grupy a.r. Zaprezentowanie twórczości Kobro i Strzemińskiego w kontekście prac niderlandzkich artystów awangardowych pozwolił również zwrócić uwagę na drugi, kluczowy – obok rosyjskiego konstruktywizmu – punkt odniesienia dla ich twórczości, którym był właśnie neoplastycyzm.

Ta, kolejna już, europejska prezentacja dorobku Kobro i Strzemińskiego, rozwinęła wątki z ekspozycji w Museo Reina Sofia (Madryt), Moderna Museet (Malmö) oraz Centre Pompidou (Paryż), gdzie do interpretacji twórczości pary awangardystów wykorzystano pojęcie „prototypu” i wychodzącą od niego ideę „realnej utopii”, rozumianą jako projektowanie coraz to nowych modeli mogących służyć do realizowania praktycznych rozwiązań przekształcających rzeczywistość społeczną. Wystawa pozwoliła pokazać międzynarodowej publiczności, że łódzcy awangardyści w wysuwaniu tak pojętych konceptów artystycznych szli ramię w ramię z twórcami De Stijl. Wspólnym celem było stworzenie zupełnie nowej kultury plastycznej oraz ciągłe ulepszanie otaczającego świata przy pomocy sztuki.

Odwiedzający Gemeentemuseum zobaczyli niemal wszystkie prace Katarzyny Kobro i znaczną część dorobku Władysława Strzemińskiego. Zaprezentowane zostały dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi i z innych kolekcji publicznych i prywatnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zgromadzenie ich w jednym miejscu i czasie pozwoliło zobaczyć, jak poszczególne etapy twórczości Kobro i Strzemińskiego odnosiły się do idei „realnej utopii”, a bezpośrednie sąsiedztwo prac Pieta Mondriana i De Stijl pozwoli ujrzeć tę twórczość w szerszych europejskich ramach. Warto dodać, że współpraca Muzeum Sztuki i Gemeentemuseum miała kontynuację, która ów kontekst pozwoli przenieść do Łodzi. W pewnym stopniu odtworzyła go planowana obszerna wystawa prac Pieta Mondriana, która objęła całokształt jego twórczości.

Przygotowana w Gemeentemuseum ekspozycja była ważnym elementem działań Muzeum Sztuki w Łodzi – po prezentacjach w Madrycie, Malmö i Paryżu – wspieranych przez Instytut Adama Mickiewicza i mających na celu przypomnienie światowej publiczności o należnym tej parze artystów miejscu w historii sztuki XX wieku.

Wystawie towarzyszył katalog opublikowany w języku francuskim i angielskim przez prestiżowe wydawnictwo Skira. Na publikację składają się teksty autorów, takich jak Masha Chlenova (New School University New York, Stedelijk Museum Amsterdam), Steven Mansbach (University of Maryland, Waszyngton), Mark Wieczorek (University of Washington, Seattle), Jean-Francois Chevrier (École nationale supérieure des Beaux-Arts, Paryż), Paulina Kurc-Maj (Muzeum Sztuki w Łodzi), Andrzej Turowski (Uniwersytet Burgundzki, Dijon), Abigail Solomon-Godeau (University of California, Santa Barbara), Paweł Mościcki (Polska Akademia Nauk, Warszawa), Esther Levinger (University of Haifa), Leszek Brogowski (Université Rennes 2) czy Meghan Forbes (MoMA New York).


Projekt był częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

WIĘCEJ INFO

Kuratorzy wystawy

Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi), Hans Janssen (Gemeentemuseum), Daniel Koep (Gemeentemuseum)

Współorganizator

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

Gemeentemuseum Den Haag
Stadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag

Czas

23.03 - 30.06.2019

Wernisaż

23 marca 2019, godz. 18.00

Kuratorzy wystawy

Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi), Hans Janssen (Gemeentemuseum), Daniel Koep (Gemeentemuseum)

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE