W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Katarzyna Kobro, ruch czasoprzestrzeni i cielesność formy - dyskusja wokół książki

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Katarzyny Słobody i Małgorzaty Jędrzejczyk “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” wydanej w zeszłym roku przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Rozmowę z autorkami publikacji poprowadzi Marta Zdanowska z fundacji Łódzki Szlak Kobiet.

INFO

Miejsce

ogród ms1,wejście od Gdańskiej 43

Czas

30.06.2022, czwartek, godz. 18.00

wstęp

1 zł

Książka “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni”, wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, to przewodnik po twórczości Katarzyny Kobro (1898-1951), legendarnej postaci polskiej sztuki XX wieku. Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych pracami artystki.

Autorki opowiadają o wyjątkowości podejścia Kobro do sztuki, która poprzez swoje rzeźby, badała zasady tworzenia harmonijnych relacji łączących linie, kształty i płaszczyzny. Jej poszukiwania przyczyniły się do zmodernizowania metod projektowych przyszłych budynków i miast. Dzięki lekturze esejów, opisów prac, modeli, a także bogatemu materiałowi fotograficznemu, zawartemu w książce, czytelniczki i czytelnicy będą mogli poznać wyjątkowy wybór prac artystki, łącznie z tymi, które nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Książka “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” pozwala zrozumieć dlaczego, śmiało eksperymentująca z przestrzenią artystka awangardowa, pochodząca z Europy Wschodniej, stanowi nieustającą inspirację dla współczesnych artystek i artystów a także fascynuje widzów, podziwiających jej niestety nieliczne zachowane prace.

“Książka ta jest również propozycją ćwiczeń w patrzeniu na prace Katarzyny Kobro. Tu i teraz. W wyobraźni i w czasie faktycznego z nim obcowania. Zapraszamy czytelników i czytelniczki do podążania liniami wyznaczonymi przez rytmy czasoprzestrzenne, które stosowała w swoich Kompozycjach przestrzennych. Odczuwania dyskretnej zmysłowości, którą zawarła w Aktach. Łączenia zerwanych powiązań między wzrokiem, ciałem, czasem i ruchem” - piszą we wstępie do publikacji jej autorki Małgorzata Jędrzejczyk i Katarzyna Słoboda. Podczas czerwcowego spotkania potraktujemy dorobek Katarzyny Kobro jako punkt wyjścia do szerszej rozmowy o tym w jakich warunkach społecznych, politycznych czy ekonomicznych przyszło jej tworzyć swoją sztukę. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co mogło mieć wpływ na charakter jej spuścizny artystycznej - jej pionierskość, radykalność i społeczne zaangażowanie.

Publikacja “Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” została niedawno wyróżniona w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2021 organizowanym przez Warszawskie Targi Książki.

Książkę będzie można nabyć w kasie ms1 przed wydarzeniem.

 

Biogramy:

Małgorzata Jędrzejczyk - historyczka sztuki i kuratorka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Ukończyła interdyscyplinarny program studiów Społeczeństwo-Technologie­-Środowisko (UJ). Autorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021 (z K. Słoboda); Kompozycja ruchów w przestrzeni. Koncepcja architektury w sztuce Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Instytut Architektury, Kraków 2019 (w: Teksty Modernizmu). Kuratorka takich wystaw, jak Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku (razem z K. Kepiński, W. Grzesiak); Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków; Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (razem z K. Słoboda). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

 

Katarzyna Słoboda - kuratorka, badaczka, doktorka nauk humanistycznych. W Muzeum Sztuki w Łodzi kuratorowała takie wystawy, jak m.in.  Prototypy 6: Alicja Bielawska, Na przecięciu linii (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (z Małgorzatą Jędrzejczyk, 2019), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013), Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016) czy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności (2016).  Jest redaktorką i autorką publikacji i tekstów na temat tańca, choreografii, sztuki awangardowej i współczesnej (ostatnio: Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni, wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk). Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz Młoda Polska 2018.


Marta Zdanowska - redaktorka, animatorka literatury i recenzentka teatralna. Współkoordynatorka i koordynatorka festiwali literackich, m.in. „Literackie podwórko”, „Puls literatury”.  Od lat prowadzi w Łodzi spotkania literackie i warsztaty literackie. Publikowała w „Czasie kultury”, „Dwutygodniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce politycznej”, „Miej Miejsce” i innych. Współkoordynuje czytania performatywne Kolektywu Szechiny. Członkini Łódzkiego Szlaku Kobiet.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ogród ms1,wejście od Gdańskiej 43

Czas

30.06.2022, czwartek, godz. 18.00

wstęp

1 zł

Podziel się informacją