Józef Panfil. Fundament prawdy

Album prezentujący utrzymane w realistycznej konwencji pejzażowe i portretowe malarstwo Józefa Panfila. Książka ukazuje przemiany zachodzące w jego kontemplacji rzeczywistości na przestrzeni lat 1978 – 2022.

 

Zwany malarzem światła artysta przez lata eksperymentów, opracował swój własny styl, w którym ważną rolę odgrywa zarówno efemeryczność, której źródło pozostaje ukryte, jak i powtarzające się detale. Pomimo częstego powracania do tych samych tematów, czy postaci, ukazuje je za każdym  razem z innej perspektywy. Nigdy nie idealizuje tematu swoich dzieł, a przestawia je takimi, jakimi są. Jego malarstwo jest remedium na wszechobecny stres, przebodźcowanie i  pośpiech. Poprzez kontakt z obrazami cichej, sielskiej polskiej wsi odbiorca ma szansę doświadczenia wewnętrznego spokoju. Malarstwo Panfila niesie za sobą również wartości dotyczące szacunku dla tradycji czy prostego życia.

Artysta, który upodobał sobie normalność wypracował również własny sposób malowania. Farba kładziona na pierwszy rzut oka jak wyjdzie, ale zawsze tam, gdzie trzeba co wynika z perfekcyjnego warsztatu artysty. Z niezwykłym rozmachem kładzie plamy koloru często bardzo grubo, zostawiając przy tym wyraźny ślad pędzla. Małe formy dominują nad wielkoformatowymi dziełami, co zdecydowanie wyróżnia malarza na tle innych polskich pejzażystów.


Wydawca:  Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Andrzej Biernacki, Wiesław Łuczaj
Autorzy tekstów: Andrzej Biernacki, Krzysztof Cichoń, Łukasz Kossowski
Koordynacja wydawnicza: Magdalena Milewska
Projekt graficzny i skład: Szymon Strużyński

ISBN 978-83-66696-56-3
Rok wydania: 2023
Format: 24 x 31 x 2,1 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 204
Ilość ilustracji: ok 163  (barwne)
Język: polski
Publikacja towarzysząca wystawie „Józef Panfil. Fundament prawdy” w Muzeum Sztuki | ms1, ul. Gdańska 43 Łódź (05.10.2023 - 31.12.2023)


Regulamin księgarni       Kontakt


 

Cena: 180,00 zł
Waga: 1,08 kg

Podziel się informacją