Jarosław Suchan z nagrodą Człowieka Roku w plebiscycie Energia Kultury 2019

Jednogłośną decyzją kapituły nagrody Energia Kultury, Kołyska Newtona w kategorii Człowiek Roku powędrowała do Jarosława Suchana, historyka i krytyka sztuki, wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.

Fragment laudacji prof. Mariusza Grzegorzka, rektora  Szkoły Filmowej w Łodzi:

„Szeroko rozumiane sztuki piękne są w szczególnie trudnej sytuacji, internet nie jest ich naturalnym środowiskiem. Galerie i muzea, szczególnie te prezentujące sztukę współczesną niełatwą, wymagającą specjalnych warunków, stoją przed bardzo trudnymi zadaniami i często przegrywają w walce o dostęp do odbiorcy. Jednak my, łodzianie, możemy czuć się uprzywilejowani, mamy Muzeum Sztuki, które jest dynamicznym, ważnym ośrodkiem dialogu. Upór i wieloletnia konsekwentna praca Jarosława Suchana jest fundamentem tego sukcesu”.

Kapituła postanowiła nagrodzić Jarosława Suchana za wizję konsekwentnego aktualizowania awangardowej misji Muzeum Sztuki oraz popularyzację sztuki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w świecie.

"Cieszę się, że kapituła zauważyła działalność moją i zespołu, bo tę nagrodę odbieram jako nagrodę dla całego zespołu, sam nie dałbym rady nic zdziałać" - powiedział Jarosław Suchan odbierając nagrodę. Dodał również: "Najważniejsze jest to, żeby znaleźć taki język, za pomocą którego opowiada się o sztuce współczesnej w ten sposób, że ci do których się mówi, odnajdują w tej sztuce swoje problemy, swoje pytania i to, co ich nurtuje".

Wśród 11 wydarzeń nominowanych do tegorocznej nagrody znalazła się także wystawa "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy", którą od 4 października do 2 lutego mogliście oglądać w ms2.

Dziękujemy za wyróżnienie i gratulujemy wszystkim laureatom oraz nominowanym!

 

Podziel się informacją

Podziel się informacją