Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej - Otwarcie 06.06 (wtorek) w Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
Przejdź do sekcji:

Historio-Grafie Leopolda Buczkowskiego: archiwum, obraz, pamięć - seminarium online

Zapraszamy na cykl seminariów online wokół wystawy “Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki”. Trzecie spotkanie z cyklu, którego gospodynią jest dr hab, Agnieszka Karpowicz zatytułowane jest Historio-Grafie Leopolda Buczkowskiego: archiwum, obraz, pamięć.

INFO

Miejsce

zoom Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas

7.02.2022, poniedziałek, godz. 19.00

Seminarium ma na celu skonfrontowanie słów-kluczy znanych z twórczości Buczkowskiego, a zwłaszcza literaturoznawczych opracowań jego dzieł z jego sztuką plastyczną. Chodzi tu głównie o hasła takie jak archiwum i dokument. Będziemy zastanawiać się nad historycznością jako centralnym miejscem, w którym zagęszcza się wyobraźnia pisarza- malarza i ześrodkowuje się jego praktyka twórcza. Z jednej strony chodzi tu o autobiograficzne doświadczenie historyczne pisarza, a z drugiej strony – o jego wizję historii, a także pamięci jako jej nieodłącznego składnika, doświadczenie traumatyczne i szczególny rodzaj immanentnej „historiozofii”, wpisanej w jego sztukę.


Cykl spotkań prowadzi dr hab. Agnieszka Karpowicz, prof. UW – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP, stała współpracownica Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW i Ośrodka Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmowała się twórczością Leopolda Buczkowskiego m. in. w książce Kolaż. Awangardowy gest kreacji. Themerson, Buczkowski, Białoszewski (WUW, Warszawa 2007), artykułach w piśmie „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”: „Żelazo spala mięso ludzkie z mięsem koni”. Eksperyment – doświadczenie – etyka (2015, nr 3); Rozstrzelanie. Ruchome linie Leopolda Buczkowskiego (2020, nr 1 / 2). Współredaktorka i współautorka katalogu wystawy Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki (Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021).


W  trzecim seminarium udział wezmą:


dr hab. Luiza Nader, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – historyczka sztuki, zajmuje się badaniem sztuki nowoczesnej, (neo)awangardowej w kontekście wydarzeń granicznych, a także relacji sztuki i Holokaustu. Interesuje się teoriami afektu, traumy, pamięci, archiwum.


Piotr Sadzik, Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – autor wielu tekstów poświęconych archiwom, również w kontekście pisarstwa Buczkowskiego, znawca tej twórczości; zajmuje się relacjami między literaturą i sztukami plastycznymi, dziejami Zagłady, filozofią literatury. Pisze doktorat o twórczości Witolda Gombrowicza i książkę o „maranach literatury polskiej”.


Bibliografia

  1.  Jerzy Franczak, „Szczęśliwe połączenie śmierci i cmentarzy”. "Powieść, archiwum i miejsce pamięci w Bełżcu"; 

  1. Piotr Sadzik, "Wykoleić język, wykoleić historię",  „Anarchiwum” Leopolda Buczkowskiego, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” 2015, nr 3, s. 86-110.


Seminarium ma formułę zamkniętą i odbędzie się tylko na zoomie, nie przewidujemy transmisji na profilu facebookowym. Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wysłanie maila o tytule “Grafie 3” na adres: cm@msl.org.pl w odpowiedzi na kilka dni przed seminarium otrzymają Państwo link. W przypadku zapisu na wszystkie trzy seminaria prosimy o zatytułowanie maila "Grafie-1,2,3".

WIĘCEJ INFO

udział wezmą

dr hab. Luiza Nader, Piotr Sadzik

gospodyni cyklu

dr hab. Agnieszka Karpowicz

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

zoom Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas

7.02.2022, poniedziałek, godz. 19.00

udział wezmą

dr hab. Luiza Nader, Piotr Sadzik

gospodyni cyklu

dr hab. Agnieszka Karpowicz

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE