Hanna Wróblewska oprowadza po wystawie "Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]"

Zapraszamy na oprowadzanie Hanny Wróblewskiej, kuratorki wystawy "Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]". Oprowadzanie będzie tłumaczone symultanicznie na PJM (Polski Język Migowy).

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

oprowadza

Hanna Wróblewska

wstęp

1 zł

Czas

4.03.2022, piątek, godz. 17.00

W przestrzeni wystawy Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] podążamy za meandrującą instalacją, prowadzącą do kolejnych obrazów. Konstrukcja stworzona ze 180 metrów ocynkowanego drutu jest artystycznym hołdem złożonym Katarzynie Kobro. Praca jest częścią wieloletniego projektu Marka Sobczyka  muzeum w cudzysłowie, w ramach którego artysta wchodził w dialog z pracami takich twórczyń i twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Jeff Koons, Kazimierz Malewicz i Roman Opałka. Na wystawie Podróż-Podrut [Polentransport]" artysta dialoguje z Katarzyną Kobro, Solaris Stanisława Lema, oraz Josephem Beuysem, na którego osławiony dar z 1981 roku postanawia spojrzeć krytycznym okiem.

W Muzeum Sztuki w Łodzi, z pomocą ekipy technicznej, Sobczyk wygiął pręt, zgodnie z ciągiem Fibonacciego w proporcji 3:5:8, w kształty inspirowane rzeźbami Kobro. Drut prowadzi przez 8 stacji, których formy przywodzą na myśl sondy kosmiczne, budki telefoniczne czy latawce. Każda z nich składa się z 5 obrazów. Malarstwo Marka Sobczyka zaprasza do przyglądania się fragmentom rzeczywistości z odpowiednim dystansem i poczuciem humoru. Znalezione w internecie tabloidowe teksty, zdjęcia, czy memy stają się dla artysty pretekstem do budowania podatnej na zmiany ikonografii naszych czasów.

Hanna Wróblewska – historyczka sztuki i kuratorka. W latach 2010–2021 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka trwającej wystawy "Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]" w Muzeum Sztuki w Łodzi._______________________________________________________________

Wydarzenie w reżimie sanitarnym, liczba miejsc jest ograniczona. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

Więcej info

oprowadza

Hanna Wróblewska

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

4.03.2022, piątek, godz. 17.00

oprowadza

Hanna Wróblewska

wstęp

1 zł

Podziel się informacją