Uprzejmie informujemy, że strona jest w trakcie prac modernizacyjnych. Za wszelkie niedogodności techniczne przepraszamy.

Grupa Łodzian i Srebrny Wóz - spotkanie na antresoli

Artyści i artystki są z natury swojej indywidualistami, pragnącymi opowiedzieć społeczeństwu swoją wersję historii, zaprezentować mu własną wizję świata. Czyli, idąc tropem Gombrowicza „Poniedziałek – ja. Wtorek – ja. Środa – ja…”. Czy zatem osoby tworzące sztukę skazane są na samotność w zaciszu swojej pracowni? Niekoniecznie. Okazuje się, że działanie w grupie wyzwolić może dodatkowe siły. Bywa bezcenną inspiracją, bez której, w pojedynkę, efekty pracy okazują się mizerne.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

prowadzenie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Czas

29 września 2022, czwartek, g. 18:00

Historia łódzkich grup artystycznych rozpoczyna się już w 1916 roku od powstania Pracowni Sztuk Pięknych w Łodzi, która „po całorocznej pracy wewnętrznej, zamierzała rozszerzyć swą działalność i przekształcić „Pracownię” na Tow. zwolenników Sztuk Pięknych” (Towarzystwo Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych). Nastąpiło to na zebraniu zwołanym na 27 października 1917 roku w lokalu własnym przy ul. Piotrkowskiej 71...

Dwa lata później zawiązała się grupa Jung Jidysz skupiająca artystów pragnących opowiedzieć o żydowskiej tożsamości w sposób całkowicie nowy.

Wiosną 1922 roku malarz Karol Hiller i poeta Witold Wandurski założyli „cech artystyczny” pod nazwą „Srebrny Wóz”, skupiający malarzy, poetów, literatów, nowoczesnych i nienowoczesnych, postępowych w sztuce i tych, którzy wiernie trzymali się tradycji.

W 1926 roku powstała Grupa Łodzian. Zdobyła się co prawda tylko na jedną wystawę zorganizowaną w lokalu przy ul. 6 Sierpnia 4: „Jako awangarda tworzącego się stowarzyszenia plastyków w Łodzi występuje siedmiu malarzy, których twórczość artystyczna nadąża za malarstwem zachodnim – europejskim i jedynie skąpe warunki kulturalne naszego miasta były dotychczas przeszkodą zbliżenia się ich do społeczeństwa. Nazwiska wystawców są: Brauner, Kudewicz, Hiller, Hirszfang, Szpigel, Kołakowski i Finkelstein”.

W grudniu tego roku Grupa przekształciła się w prężnie działające Stowarzyszenie Artystów „Start”, która prócz wystaw organizowała wieczory z „wolną trybuną”, „wycieczki zamiejscowe, połączoną z plen-air’em” czy „wieczór karnawałowy w filharmonii”. 

W końcu w 1929 roku powstała Grupa „a.r.”. W jej skład weszli artyści i artystka sztuk plastycznych Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro i Henryk Stażewski, a także poeci: Jan Brzękowski i Julian Przyboś. Grupa, która nigdy nie wystąpiła oficjalnie „na scenie”, z wystawą plastyczną, stworzyła własną „Bibliotekę” oraz Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, dzięki której… m.in. organizowane są „Spotkania na antresoli” w bibliotece Muzeum Sztuki w Łodzi.

O wszystkim opowie Maciej Cholewiński.

Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w wybrane miesiące w ostatni lub przedostatni czwartek o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi

Więcej info

prowadzenie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Mapa

51.7716172, 19.4483551

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

29 września 2022, czwartek, g. 18:00

prowadzenie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją