Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta"

Zapraszamy na finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta". O spotkaniu twórczości dwojga artystów opowie kurator wystawy Jakub Gawkowski.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

11.02.2023, sobota, godz. 14.00

oprowadza

Jakub Gawkowski

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Wystawa Ziemia otworzy usta to dialog malarstwa Erny Rosenstein (1913–2004) i Aubrey’ego Williamsa (1926–1990). Ukazuje, jak powracali oni w swoich pracach do przeszłości, zwracali się ku organicznym formom, a także w głąb ziemi: odkrywali to, co wcześniej pozostawało ukryte i niewypowiedziane. Spotkanie to ukazuje, w jaki sposób malarstwo komunikowało traumy historycznej przemocy w latach 50. i 60., w czasie naznaczonym jednocześnie dekolonizacją i wyłanianiem się publicznej pamięci o Zagładzie. Pochodzący z Gujany Brytyjskiej i związany z Londynem Aubrey Williams oraz polska artystka żydowskiego pochodzenia Erna Rosenstein ukazują nam alternatywne warianty malarskiej nowoczesności. Ich prace poruszają jednocześnie wspólne dla wszystkich ludzkich i nie-ludzkich istot kwestie, takie jak przemiana i przetrwanie. Punktem wyjścia do wystawy jest obecność dzieł Rosenstein i Williamsa w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jakub Gawkowski jest kuratorem i historykiem sztuki, pracuje w dziale sztuki nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw: Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia (jako część zespołu kuratorskiego, Muzeum Sztuki, 2021), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Agnieszka Kurant. Erroryzm (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (Trafostacja Sztuki, 2020), Diana Lelonek. Buona Fortuna (Fondazione Pastificio Cerere, 2020), Najpiękniejsza Katastrofa (CSW Kronika, 2018). Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab 2022.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

11.02.2023, sobota, godz. 14.00

oprowadza

Jakub Gawkowski

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją