Finał projektu "Archiwa Przyszłości" - wystawa w Budapeszcie
"Archiwa przyszłości” to projekt realizowany we współpracy Muzeum Sztuki w Łodzi z Artpool Art Research Center, Museum of Fine Arts – Central European Research Institute for Art History i Instytutem Polskim w Budapeszcie. Rozpoczął się wiosną tego roku od dwóch wizyt studyjnych w Łodzi i w Budapeszcie. Celem pierwszej części projektu było zapoznania się z zawartością archiwum Artpool założonego przez Györgyego Galántaia i Julię Klaniczay w 1979 r i Biura Poezji założonego przez Andrzeja Partuma w 1971 r. Oba archiwa związane są ze sztuką poczty i siecią artystów lat 70. i 80. co stanowiło okazję do ich porównania pod względem struktury i zawartości oraz przeprowadzenia indywidualnej analizy tematów, geografii i chronologii materiałów.
Efektem spotkań studyjnych jest wspólna wystawa w Galerii Platan Budapeszcie zaplanowana w dniach 5-7.11.2024. Instalacja prezentuje wyniki prac dwóch zespołów badawczych z Polski i Węgier nad archiwami Artpool i Biura Poezji. Dokumenty z obu archiwów przywołują specyficzne doświadczenie życia za żelazną kurtyną, a także wiele kluczowych alternatywnych zjawisk takich jak poezja wizualna, sztuka poczty, prywatne galerie, manifesty, druki własne. Zawierają prace artystów takich jak Ewa Partum, KwieKulik, Józef Robakowski, Leszek Przyjemski, Koji Kamoji, Abdelard Lagtaa, Gabor Toth, Dora Maurer, Anna Banana, Klaus Groh, Jiří Valoch.
Materiały prezentowane będą z wykorzystaniem wielkoformatowych interaktywnych ekranów dotykowych tzw. Magic Wall. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii wystawienniczej materiały fizycznie zlokalizowane w osobnych i oddalonych miejscach zostały połączone w jednej przestrzeni, w Galerii Platan w Budapeszcie. Inwestycja w rozwiązanie cyfrowe pozwoli zaprezentować obszerny materiał według opracowanych scenariuszy wykorzystujących wątki zaczerpnięte z obu archiwów. Krótki czas ekspozycji jest nawiązaniem do efemerycznych działań organizowanymi przez artystów z lat 70. i 80. Instalacja ma być impulsem do dalszych samodzielnych badań archiwów oraz odpowiedzią na wyzwanie Györgya Galántaia do tworzenia „aktywnego archiwum” czyli kontynuacją działania z wykorzystaniem zgromadzonego materiału.
Wydarzeniu towarzyszyć będą: konferencja prasowa, wernisaż oraz blok wykładów.
Wernisaż zaplanowany jest na 5.11 o godz. 17.30.
Wykłady odbędą się 7.11 o godz. 17.30 Maciej Cholewiński wygłosi wykład pt. „Muzeum Sztuki w Łodzi: historia , zbiory, archiwa. Jedno z nich należy do Partuma”, Julia Klaniczay opowie krótko o historii i kolekcji Artpool.
Zadanie: Archiwa przyszłości realizowanego w ramach programu Kultura inspirująca we współpracy z Artpool Art Research Center, Museum of Fine Arts - Central European Research Institute for Art History i z Instytutem Polskim w Budapeszcie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca.