Ferie w Muzeum Sztuki
ZAPISY:
MS
tel. 605 060 063 (wt - czwartek 10-15)
e- mail: edu@msl.org.pl
MPH
tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
e - mail: edu.herbst@msl.org.pl
MS1 ul. Gdańska 43
WARSZTATY DLA DZIECI I RODZICÓW
27.01 (sobota, godz. 12:12)
Zamaskowani – warsztaty tworzenia masek inspirowane wystawą Artur Nacht-Samborski. Maski czasu
Zorro nosił czarną maskę – niewielką przepaskę na oczy. Wielu walczących ze złem super bohaterów zasłania twarze. Maska bywa częścią teatralnego kostiumu, elementem przebrania, zmieniającego nas w zupełnie inną osobę. Podczas zajęć zwiedzimy wystawę: Artur Nacht - Samborski. Maski czasu, a następnie w sali warsztatowej wykonamy własne super maski i przebrania.
3.02 sobota, godz. 12:12)
PasmanterJA - karnawałowe warsztaty kostiumowe
Karnawał to bardzo wesoły czas zimowych zabaw, przyjęć i balów. Odpowiedni strój jest nieodłącznym elementem dobrej zabawy. Na zajęciach wykonamy zamaszyste peleryny i bibułowe suknie. Nie zawahamy się użyć kolorowych guzików, puszków, wstążek i tasiemek! Do dyspozycji młodych kostiumografów będzie klej na gorąco, dwustronne taśmy klejące, igły z nitkami, szpilki i agrafki. Powstałe kostiumy zabieramy do domu…i na bale oczywiście.
Możliwość zamówienia warsztatów Zamaskowani i PasmanterJA w okresie trwania ferii (30.01. do 11.02.) dla grup zorganizowanych pod numerem 605 060 063 i adresem edu@msl.org.pl
10.02 (sobota, godz. 12:12)
To są moje lalki! – warsztaty tworzenia lalek inspirowane wystawą Nowosielski w Łodzi
Co wspólnego mają ze sobą zabawki, malarstwo i teatr? Czy można połączyć te elementy i w jaki sposób? Przyjrzymy się projektom lalek autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Zobaczymy jak malarstwo łączy się z teatrem. Stworzymy osobowość lalki, nadamy jej imię, wymyślimy charakter i oddamy emocje. Wysnujemy historię by na bazie doświadczeń artysty zmierzyć się z wykonaniem własnej, nieoczywistej postaci w formie lalki.
GRUPA WIEKOWA: młodzież licealna
27.01 ( sobota, godz. 15:00 )
Działania odsłuchowe – warsztat dźwiękowo-malarski inspirowany twórczością Andrzeja Łobodzińskiego. Prowadzenie: Irmina Murawska
Tętniące życiem miasto emanuje dźwiękiem. Domy wypełnione codziennością mruczą swą melodię. A jakie brzmienie kryje się w muzeum? Zbadamy to, wybierając się w haptyczną podróż od dźwięku po obraz. Inspirując się twórczością Andrzeja Łobodzińskiego przetransformujemy otaczający nas szmer rzeczywistości w linearno-barwne dzieła. Doznamy codzienności wytłaczając zmysł wzroku tym samym wnikając w głębsze warstwy odczuwania i tworzenia sztuki.
31.01 ( środa, godz. 17:00 )
Warsztat LABORATORIUM SZTUKI: Rysunek eksperymentalny. Prowadzenie: Irmina Murawska
Warsztaty LABORATORIUM SZTUKI to przestrzeń niespodzianki i eksperymentu. To także możliwość badania i rozpoznawania w praktyce tego, co w sztuce tajemnicze i nienazwane. Warsztat z rysunku eksperymentalnego pozwoli uczestnikom na improwizację i ciekawe, zaskakujące próby.
1.02 ( czwartek, godz. 13:00)
Oprowadzanie dla młodzieży po wystawie Artur Nacht-Samborski. Maski czasu, oprowadza Małgorzata Wiktorko
Twarz mówi o nas bardzo dużo, jeśli nie wszystko. Ale w malarstwie Nachta-Samborskiego portret staje się szyfrem. Twarz przypomina na nim maskę, nosi w sobie tajemnicę przeszłości, grozę i czarny humor. To ostatnie tygodnie wystawy Artura Nachta-Samborskiego – malarza, którego niezwykła biografia może być kluczem do odczytania jego późnej twórczości.
1.02 ( czwartek, godz. 18:00 )
Pracownia rysunku i malarstwa. Prowadzenie: Anna Jarzyńska
Podstawowym tematem zajęć w Pracowni jest studium z natury (z ustawionych obiektów lub pozującego modela). Dzięki temu w trakcie warsztatu uczestnik ma szansę zmierzyć się z takimi tematami jak posługiwanie się linią, kształtem, walorem, plamą barwną, mieszanie kolorów, odpowiednie rozmieszczenie obiektów na obrazie.
GRUPA WIEKOWA: dzieci od 10. roku życia i młodzież
7.02 ( środa, godz. 13:00 )
Oprowadzanie dla dzieci i młodzieży po wystawie Nowosielski w Łodzi połączone z warsztatem z projektowania postaci na bazie ilustracji artysty, prowadzi: Anna Jarzyńska
Jerzy Nowosielski przez pewien czas wykorzystywał swój talent malarski, by projektować lalki. Przyjrzymy się wspólnie tym nietuzinkowym pracom i na ich bazie stworzymy własne projekty. Zastanowimy się wspólnie, jakie elementy nadają postaci wizualny charakter i osobowość.
GRUPA WIEKOWA: dzieci od 10. roku życia i młodzież licealna
9.02 ( piątek, godz. 13:00 )
Oprowadzanie dla młodzieży po Sali Neoplastycznej, oprowadza: Małgorzata Wiktorko
Dlaczego Muzeum Sztuki w Łodzi jest nazywane awangardowym? Jakie pomysły wynikają ze wspólnego działania artystów? Kim byli Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński? Które kolory to nie-kolory? Na te i inne pytania odpowiemy w samym sercu Muzeum Sztuki w Łodzi – Sali Neoplastycznej.
GRUPA WIEKOWA: młodzież licealna
MS2 ul. Ogrodowa 19
ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY
27.01 (sobota, godz. 12:12)
Wykład „Abstrakcja. Piet Mondrian i Hilma af Klint”.
Prowadzi: Małgorzata Wiktorko
sala audiowizualna
Muzeum Pałac Herbsta ul. Przędzalniana 72
01.02 (czwartek, godz. 12:15-13:45)
I jak tu się zachować?
Jakie ćwiczenia wykonywać aby siedzieć prosto przy stole? Co zrobić jeśli przy talerzu znajdziemy trzy noże i trzy widelce? Na te i wiele innych pytań odpowiemy odwiedzając m.in. pałacową jadalnię oraz samodzielnie ćwicząc XIX-wieczne zalecenia z poradników dobrych manier.
Warsztaty dla dzieci od 7. roku życia.
Prowadzenie: Dział Edukacji MPH
Bilet: 6 zł
3.02 (sobota, godz. 11:10-12:10 ) (warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat)
3.02 (sobota, godz. 12:30-14:00 ) (warsztaty dla dzieci od 7. roku życia)
Kim jesteś? Maskarada w Galerii Sztuki Dawnej - warsztaty rodzinne
Uczestnicy zabaw karnawałowych wykazują się nierzadko ogromną pomysłowością w dziedzinie kostiumów balowych. Niegdyś inspirowano się m.in. nowinkami technicznymi, takimi jak kolej, elektryczność czy rower. Podczas rodzinnego kalejdoskopu my także spróbujemy choć na chwilę stać się kimś innym. Dla nas inspiracją staną się prace prezentowane na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło". Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Z cyklu: Rodzinny kalejdoskop – cykl sobotnich warsztatów rodzinnych odbywających się we wnętrzach pałacu Herbsta oraz w Galerii Sztuki Dawnej.
Prowadzenie: Dział Edukacji MPH
Bilet: 6 zł
6.02 (wtorek, godz. 14:00-15:15)
Oprowadzanie dla młodzieży po wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło". Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi
Prowadzenie: Dział Edukacji MPH
Bilet: 6 zł
7.02 ( środa, godz. 12:15-13:45)
Po nitce do Herbsta. Księży Młyn - jak powstawały wielkie fortuny fabrykantów.
Podczas warsztatów spróbujemy dowiedzieć się, dlaczego to właśnie w Łodzi powstał największy w tej części Europy ośrodek przemysłu włókienniczego w 2. poł. XIX wieku. Pomoże nam w tym rozmowa o unikalnym i charakterystycznym dla Łodzi osiedlu Księży Młyn oraz poznanie drzewa genealogicznego zawierającego najważniejsze postaci z rodziny Scheiblerów-Herbstów. Uczestnicy będą mogli także sprawdzić się w roli genealogów i stworzyć drzewo własnej rodziny.
Warsztaty dla dzieci od 8. roku życia.
Prowadzenie: Dział Edukacji MPH
Bilet: 6 zł
8.02 (czwartek, godz. 12:15-13:45)
Pałac od podszewki
Zapraszamy w podróż w czasie! Podczas spaceru po wnętrzach pałacu, który tętnił życiem w XIX wieku, będziemy musieli wykazać się m.in. spostrzegawczością. Zadaniem każdego uczestnika będzie odnalezienie jednego z muzealnych eksponatów. Dzięki temu dowiemy się jak wyglądało życie w domu Herbstów.
Prowadzenie: Dział Edukacji MPH
Bilet: 6 zł
Istnieje możliwość zamówienia warsztatów: Raz, dwa, trzy… Pałac znasz i Ty, Muzzealne puzzle oraz Pałacowe maniery w okresie trwania ferii dla grup zorganizowanych. Kontakt: Dział Edukacji - e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Opisy warsztatów na stronie: https://www.palac-herbsta.org.pl/warsztaty-dla-grup-szkolnych