Ewa Ciepielewska laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2019

W poniedziałek, 14 grudnia, po raz 18. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2019 rok została Ewa Ciepielewska.

INFO

Czas

14 grudnia 2020

kuratorka

Maria Morzuch

Jury w składzie: Cecylia Malik (przewodnicząca), Marta Krześlak, Honorata Martin i Jaśmina Wójcik, doceniło laureatkę: 

Za to, że zabrała sztukę współczesną nad wolną rzekę Wisłę. 

Za muzeum klimatu w działaniu.

Za to, że dzieli się miłością do sztuki i natury z innymi artystami.

Za to, że zabrała na swój drewniany galar innych artystów - zarówno tych dojrzałych, jak i dopiero rozpoczynających przygodę ze sztuką. Za to, że dzieli się z nimi, zachwytem, doświadczeniem, jedzeniem, sztuką i przygodą. Za to, że pod wymalowanym przez nią żaglem „w Dzikiej kocham się Wiśle” powstają znakomite prace artystów, dla których Ewa jest wspierającą przewodniczką, siostrą, mamą, szamanką.

Za malarstwo, za konsekwentne bycie w sztuce, za skromność i radość.

Za łączenie ludzi - tych z lewego i prawego brzegu Wisły.

Za to, że jest ucieleśnieniem wartości, dzięki którym mamy szanse przetrwać na tej planecie. 

Za „zło bobrem zwyciężaj”.


Ewa Ciepielewska - malarka, perfomerka, aktywistka, altruistka i miłośniczka przyrody. Urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP, którą ukończyła pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego. W 1982 roku była współzałożycielką grupy Luxus – jednej z ważniejszych formacji artystycznych lat osiemdziesiątych, z którą działa do dzisiaj. W 1997r. założyła stowarzyszenie Volans wspierające młodych artystów. Od 15 lat znaczną część roku spędza na Wiśle, pływając drewnianą, tradycyjną łodzią „Solny”.

Konsekwencją tego zaangażowania było stworzenie w 2015 roku projektu Flow/ Przepływ, którego jednym z celów jest użycie narzędzi sztuki do zachowanie rzeki w stanie naturalnym. Cykliczny i istniejący poza oficjalnym obiegiem projekt mobilnych rezydencji na łodzi łączy artystów, muzyków, performerów, kuratorów i innych aktywistów. Jego efekty pokazywane były na wystawach w Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen (2017) w Berlinie, Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018), Austriackim Centrum Kultury (2019) oraz Fudacji Pamoja Razem w Krakowie(2017, 2018).

Ciepielewska pokazywała także swoje prace w ramach indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Strykejernet w Oslo, John Hausard Gallery w Southhampton. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in.: Museum Jerke w Recklinghausen, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie.

Poza malarstwem, w sztuce interesują ją sytuacje towarzyskie i wspólnotowe oraz szukanie nieinstytucjonalnych form bycia razem w obliczu kryzysów społecznych i ekologicznych. Świadomą praktykę artystyczną łączy ze zdecydowaną postawą polityczną, której wyrazem jest wegetarianizm, działania proekologiczne i wspieranie wszelkich inicjatyw wolnościowych. W 2020 roku działania Ewy Ciepielewskiej nagrodzone zostały przez środowisko flisackie Orderem Rzeki Wisły. Jest aktywną członkinią Koalicja Ratujmy Rzeki.


Pomysłodawcą idei dorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Początkowo nagroda była przyznawana w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia zostało Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką jest Maria Morzuch.


Laureatki i laureaci z ubiegłych lat:

2001 – Zbigniew Dłubak

2002 – Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 – Andrzej Dłużniewski

2004 – Krzysztof M. Bednarski

2005 – Teresa Murak

2006 – Krzysztof Wodiczko

2007 – Jerzy Lewczyński

2008 – Zbigniew Rybczyński

2009 – Andrzej Lachowicz

2011 – Zygmunt Rytka

2012 – Natalia LL

2013 – Cezary Bodzianowski

2014 – Robert Rumas

2015 – Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

2017 – Piotr Bosacki

2018 – Cecylia Malik


Sponsorem nagrody jest Rossmann Polska:

Grafika przedstawia logo Rossmanna. Jest to czerwony napis wielkimi literami na białym tle. W literę

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Czas

14 grudnia 2020

kuratorka

Maria Morzuch

Podziel się informacją