Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy
Katalog prezentuje Prampoliniego jako prawdziwie wszechstronnego artystę, człowieka teatru, w którego świadomości i działalności w jakiejkolwiek ze sztuk pojawia się w tle cała sztuka.
Poszczególne teksty przygotowane do ogłoszenia wyszły spod pióra wytrawnych autorów, poruszających się swobodnie w zakresie wybranej problematyki, niekiedy są to autorzy szeroko znani w świecie, by wymienić tylko bodaj najsławniejszych, jak Günter Berghaus, Maria Elena Versari, Giovanni Lista czy David Rifkind, który pisze o Prampolinim jako architekcie. […] Wedle mojego zdania nie zabrakło ani jednego naprawdę ważnego problemu wyznaczonego przez tytuł wystawy i katalogu.
Z recenzji prof. dr. hab. Lecha Sokoła
Choć książka ukazuje różne sfery działań artystyczno-architektonicznych Prampoliniego, to autorzy koncentrują się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z oddziaływaniem futuryzmu na teatr – jego estetykę, (sceno)technikę i kształtowanie przestrzeni. Drugim istotnym znaczeniem recenzowanej książki jest szerokie ukazanie wpływu, jaki na polski teatr wywarł – za sprawą Prampoliniego – włoski futuryzm. To, co dotychczas wydawało się w naszym teatrze międzywojnia zjawiskiem marginalnym i incydentalnym, zostało ukazane jako silna formacja awangardowa, w zdecydowany sposób kształtująca awangardowe myślenie o technice i przestrzeni scenicznej. Dopełnieniem tomu są dwa publikowane po raz pierwszy w języku polskim teksty Enrico Prampoliniego oraz wspomnienia Jalu Kurka i Jana Brzękowskiego ze spotkań z artystą. Nieocenionym uzupełnieniem książki są bogate materiały ikonograficzne, z których zdecydowana większość jest publikowana [w Polsce] po raz pierwszy.
Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Leyko
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Enrico Prampolini, Przemysław Strożek, Andrea Baffoni, Gunter Berghaus,
Maria Elena Versari, Monika Chudzikowska, David Rifkind, Giovanni Lista, Paulina Kurc-Maj,
Jalu Kurek, Jan Brzękowski
Koncepcja i redakcja naukowa: Przemysław Strożek
Redakcja stylistyczno-językowa i korekta: Dawid Szymczak
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert
ISBN 978-83-63820-58-9
Rok wydania: 2017
Format: 22 x 27 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 330
Ilość ilustracji: ok 235 (134 kolorowe i 101 czarno-białych)
Język: wydanie polskie
Publikacja towarzysząca wystawie „Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy”, 09.06-08.10.2017 w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi.
Cena 120 zł - wersja polskojęzyczna, 140 zł - wersja angielskojęzyczna. Publikacja dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.