Uprzejmie informujemy, że strona jest w trakcie prac modernizacyjnych. Za wszelkie niedogodności techniczne przepraszamy.

Dyskusja online: Muzeum - instytucja, w której są ludzie

Spotkanie towarzyszące najnowszej wystawie z cyklu "Prototypy" będzie poświęcone sposobom, w jaki instytucje kultury przyglądają się swojej kondycji. Wypracowana przez nie refleksja odbija się w programach, debatach oraz we wdrażanych procedurach. W dyskusji wezmą udział: Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan. Rozmowę poprowadzi Hanna Wróblewska.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

uczestniczki i uczestnicy

Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan

moderatorka

Hanna Wróblewska

Czas

22.03.2022, wtorek, godz. 18.30

„Jeden kurator, jeden dyrektor i wicedyrektor, jeden pracownik techniczny – to ta sama osoba” – pisał w 2012 roku Marek Sobczyk o swoim projekcie „muzeum w cudzysłowie”. Artysta przygotowując wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi musiał wziąć jednak pod uwagę więcej perspektyw i kompetencji.

Jak się czują ludzie tworzący instytucje? Kto proponuje i wprowadza zmiany w galeriach, muzeach i na uczelniach artystycznych? Z jakimi wyzwaniami mierzą się dzisiejsze placówki kultury?

Zaproszone do rozmowy osoby od lat działają w instytucjach i stale z nimi współpracują. Obserwują kolejne etapy pozyskiwania wiedzy o samych sobie w dialogu z zespołem i publicznością podejmowane przez placówki kulturalne. Uczestniczki i uczestnicy spróbują podczas dyskusji przyjrzeć się wieloletniej debacie o tożsamości muzeów i galerii oraz jej aktualnej dynamice. Które pomysły się sprawdziły, które wymagają reorientacji, co nas zaskakuje. 

 _______________________________________

Uczestniczki i uczestnicy dyskusji:

Agata Adamiecka-Sitek – wykładowczyni i Rzeczniczka Praw Studenckich na Akademii Teatralnej w Warszawie, dramaturżka. Zajmuje się problematyką gender, cielesności, polityczności sztuki i krytyką instytucjonalną. Przez wiele lat kierowała Działem Naukowo-Wydawniczym w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Anna Mituś – autorka tekstów, kuratorka, w latach 2003-2021 pracowała w BWA Wrocław, gdzie od 2008 roku jest redaktorka naczelną magazynu „Biuro”. W latach 2010-2014 była członkinią Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Marcin Polak – artysta i kurator. Inicjator działań z cyklu „Zawód Artysty”, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu „Miej Miejsce“ o tematyce społeczno-kulturalnej. Współprowadzi latającą „Galerię Czynną“.

Jarosław Suchan - – historyk sztuki, krytyk i kurator. W latach 1999–2002 kierował Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. W latach 2002–2006 wicedyrektor i główny kurator CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2006 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Hanna Wróblewska – historyczka sztuki i kuratorka. W latach 2010–2021 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka trwającej wystawy Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] w Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Bilety na wydarzenie dzięki uprzejmości AW Marketing.

Więcej info

uczestniczki i uczestnicy

Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan

moderatorka

Hanna Wróblewska

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

Czas

22.03.2022, wtorek, godz. 18.30

uczestniczki i uczestnicy

Agata Adamiecka- Sitek, Anna Mituś, Marcin Polak, Jarosław Suchan

moderatorka

Hanna Wróblewska

Podziel się informacją