Przejdź do sekcji:

Czytanki Muzeum Sztuki w Łodzi

Globalny kryzys zdrowia i związane z nim ograniczenia w bezpośrednim uczestnictwie w kulturze, których zaczęliśmy doświadczać wiosną 2020 roku, zmusiły nas, by sięgnąć po zasoby znajdujące się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Są nimi książki wydane przez Muzeum Sztuki w ostatnich kilku latach. O przeczytanie ich fragmentów poprosiliśmy artystki i artystów wizualnych, twórczynie i twórców parających się szeroko pojętą sztuką dźwięku oraz performansem. 

Tak powstały „Czytanki” - cykl audycji transmitowanych przez media społecznościowe od kwietnia do maja 2020 roku. Wykorzystano w nich już fragmenty kanonicznego tekstu pióra Władysława Strzemińskiego jakim jest „Teoria widzenia”, rodzaj manifestu rzeźbiarki Katarzyny Kobro oraz wyimki z esejów krytyczki i teoretyczki sztuki Debory Vogel. Odczytane zostały także współczesne opracowania zaczerpnięte z książek poświęconych samoorganizacji („Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-2017”), politykom kulturalnym („Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa”) czy pracy troski („Wszyscy ludzie będą siostrami”).  

W projekcie udział wzięli Wojtek Bąkowski (artysta multimedialny, muzyk, poeta), Alex Freiheit (charyzmatyczna artystka estradowa współtworząca duet Siksa), Michał Libera (dramaturg muzyczny, autor esejów dźwiękowych, oper i eksperymentalnych form radiowych), Noviki - duet tworzony przez Katarzynę Nestorowicz i Marcina Nowickiego (autorzy projektów interdyscyplinarnych), Dominika Olszowy (członkini hip-hopowej grupy Cipedrapskuad, autorka instalacji rzeźbiarskich oraz programów para-telewizyjnych), duet PRZEPRASZAM tworzony przez Olę Kozioł i Suavasa Lewyego (działający na polu performans, działań dźwiękowych oraz akcji społecznych), Marcin Polak (autor akcji rewitalizujących przestrzeń publiczną i społeczną) oraz Iza Szostak (tancerka i choreografka).

„Czytanki” stanowią indywidualne interpretacje fragmentów gotowych tekstów, przefiltrowane każdorazowo przez praktykę poszczególnych artystek i artystów, często także odnoszące się do sytuacji lockdownu, w czasie którego powstały. Rezultatem tych spotkań jest niezwykły kolaż, złożony z audycji inspirowanych słuchowiskiem radiowym, mockumentów, animacji czy filmów noszących znamiona amatorskich produkcji realizowanych w domowym zaciszu.


Czytanki na Zasobach

Playlista Czytanki na YouTube


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE