Bracia Zdanevich - polscy awangardziści w Gruzji

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

9 maja 2019, godz. 18.00

Wykład Ketevan Kintsurashvili, współautorki publikacji The Zdanevich Brothers: Kirill & Ilia. From 1892/4 to 1921. Polish Traces in the Georgian Avant-garde.

Bracia Zdanevich byli Polakami po mieczu, a Gruzinami po kądzieli. Starszy brat Kirill (1892-1969) był artystą i pisarzem, podczas gdy młodszy Ilia (1894-1975) – poetą, pisarzem i projektantem książek. Obaj odegrali ważną rolę i mieli znaczący wkład w gruzińską, rosyjską i międzynarodową historię ruchu awangardowego w pierwszej dekadzie XX wieku. Bracia Zdanevich pozostaną też na zawsze zapamiętani jako odkrywcy genialnego gruzińskiego malarza-samouka Niko Pirosmanashviliego (1862-1918). To właśnie oni jako pierwsi zwrócili uwagę na jego obrazy, doprowadzili też do ich zebrania i opracowania.

Książka skupia się na okresie, kiedy bracia byli prawie nierozłączni – od narodzin Kirilla (1892), a później Ilii (1894) aż do dnia, w którym rozstali się w Stambule w 1921 roku. Jest to okres, w którym bracia odegrali zasadniczą rolę w tworzeniu i rozwoju sceny awangardowej w Tbilisi. Są oni powiązani z powstaniem związku futurystów „41 °”, a ich dziedzictwo artystyczne stanowi nieodłączną część gruzińskiej sztuki współczesnej i kultury. Pochodzili z Polski, więc wszystko, co jest z nimi związane, jest również częścią kultury polskiej, splecionej z gruzińską.

Dr Ketevan Kintsurashvili jest historyczką sztuki specjalizującą się w sztuce XX wieku i późniejszej. W latach 1995-96 prowadziła badania nad kolekcją Davida Kakabadze i „The Societé Anonyme” w galerii sztuki na Uniwersytecie w Yale. W 1998 roku napisała monografię pt. „David Kakabadze: klasyk XX wieku”. Jej książki o Davidzie Kakabadze zostały opublikowane w języku rosyjskim w Petersburgu (Arbat: 2002), a także w języku angielskim w Tbilisi (Saari: 2006) i Nowym Jorku (Nova: 2012). Jest autorką wielu książek, licznych artykułów i podręcznika sztuki XX wieku. Tworzyła programy telewizyjne i pracowała jako kuratorka. Brała udział w międzynarodowych konferencjach oraz w seminariach i programach badawczych (Fulbright, IREX, Open Society Foundations, Oxford Colleges Hospitality Scheme, Salzburg Global Seminars). Od czasu do czasu wykłada na uniwersytetach w Gruzji i za granicą. Od 2005 roku współpracuje z projektantem Davidem Janiashvilim, z którym wyprodukowała około 20 książek o sztuce. W 2015 założyli związek zawodowy „KJArts”, którego celem jest tworzenie książek, zapraszających czytelników i widzów do udziału w niekończącej się podróży do świata sztuki i artystów.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Tibilisi.

Wydarzenie w j. angielskim

Biletowane: 1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

9 maja 2019, godz. 18.00

Podziel się informacją