Przejdź do sekcji:

Bogusław Schaeffer "BLUES I"

Seria bluesów Bogusława Schaeffera powstawać zaczęła w 1972 roku. Pierwszy z nich, którego wysłuchaliśmy w październiku w Łodzi do tej pory grany był wyłącznie przez samego kompozytora w duecie z Adamem Kaczyńskim. Wydarzenie było zatem pierwszym wykonaniem kompozycji przez innych pianistów – Kubę Sokołowskiego i Piotra Zabrodzkiego.


INFO

Miejsce

Akademia Muzyczna w Łodzi, Sala Kameralna, al. 1 Maja 4

Czas

19 października 2019, sobota, godz. 18:00

Bogusław Schaeffer – zmarły w tym roku w wieku dziewięćdziesięciu lat kompozytor – pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek. Komentował, jak i tworzył muzykę. Zajmował się dramatopisarstwem. Jako jeden z pierwszych polskich twórców podjął się realizowania muzyki elektroakustycznej. Od 1965 roku współpracował z warszawskim Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. To właśnie tam została zrealizowana taśma, która w „blueS I” towarzyszy dwóm fortepianom. Za jej pośrednictwem w utworze pojawia się zarówno muzyka konkretna, jak i muzyka elektroniczna. Usłyszymy m.in. fragmenty śpiewu chóru chłopięcego oraz muzyki swingowanej. Taśmę do utworu „blueS I” opracował Bohdan Mazurek.

W częściach improwizowanych kompozytor w swoich wersjach posłużył się tematami z początku opery „Tristan i Izolda” Wagnera. Jakie tematy przywołają młodzi pianiści – Kuba Sokołowski i Piotr Zabrodzki – przekonamy się już niedługo.

Po koncercie odbyło się spotkanie prowadzone przez Michała Mendyka.

Kuba Sokołowski – pianista i kompozytor. Członek zespołu Magnolia Acoustic Quartet, z którym zrealizował dwie koncertowe płyty dla oficyny wydawniczej For Tune, współpracując z takimi artystami, jak Tomasz Dąbrowski i Maciej Obara. Laureat konkursów Jazz Juniors i Dolina Kreatywna. Do głównych obszarów zainteresowania Kuby Sokołowskiego należy szeroko pojęta muzyka improwizowana i współczesna klasyka. W 2014 roku wziął udział w prestiżowym kursie SIM Summer Intensive w Brooklyn Conservatory Of Music, pracując z Timem Berne’em i Ralphem Alessim.

Piotr Zabrodzki – polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zabrodzki współpracował z takimi grupami muzycznymi, jak Cinq G czy Banda Tre. Brał udział w nagraniu płyt „Polski ogień” oraz „Rodeo Europe”, zawierającej nagrania wykonawców z gatunku dancehall. Wraz z Janem Pęczakiem założył jazzową grupę muzyczną Blast Muzungu. Brał udział w projekcie Dariusza Malejonka „Rymy częstochowskie” – skomponował i wykonał „Emblema 47” Zbigniewa Morsztyna. Muzyk współpracował ponadto z takimi wykonawcami, jak Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Duże Pe, Baaba, Junior Stress, Zdzisław Piernik, Pinnawela czy Natu.

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – powstało w Warszawie w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, zaledwie kilka lat po innych placówkach tego typu, jak WDR w Kolonii (1951) czy Club d’Essai de la Radiodiffusion-Télévision Française (1948). Było jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć swojego czasu. Tworzyli w nim m.in. Krzysztof Penderecki, Arne Nordheim, Krzysztof Knittel, Eugeniusz Rudnik. Służyło także realizowaniu muzyki filmowej, w tym do modnych ówcześnie produkcji science-fiction, m.in. według prozy Stanisława Lema.


Z okazji koncertu w księgarni Muzeum Sztuki w siedzibie przy ul. Ogrodowej 19 (ms2) czeka na Państwa specjalna zniżka na publikację „Czarny pokój i inne pokoje. Zbiór tekstów o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia”. Wśród zebranych w niej tekstów znajduje się m.in. studium poświęcone „Symfonii elektronicznej” Schaeffera opracowane przez Barbarę Okoń-Makowską, realizatorkę SEPR.

Promocja obowiązuje w dniach 19 i 20 października br.


Współpraca: Instytut Adama Mickiewicza

Licencjodawcą fonogramu „BlueS” Bogusława Schaeffera jest Polskie Radio.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Akademia Muzyczna w Łodzi, Sala Kameralna, al. 1 Maja 4

Czas

19 października 2019, sobota, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE