Dzień bezpłatnego wstępu w oddziałach ms¹ i ms² wyjątkowo zostaje przeniesiony z 6.12 (piątek) na 7.12 (sobotę).
W dniu 19.12.24 oddziały ms¹ i ms² (w tym księgarnia) będą czynne do godziny 16:30, natomiast oddział MPH do godziny 16:00.

Błąd w systemie: Kurant, Przeglińska, Sowa. Dyskusja wokół wystawy "Erroryzm"

Zapraszamy na dyskusję z udziałem Agnieszki Kurant, Aleksandry Przegalińskiej oraz Jana Sowy.

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku, konto Muzeum Sztuki na YouTube

Czas

25 października 2021, poniedziałek, godz. 18.00

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Erroryzm”, którą do 7 listopada można oglądać w ms1.

W trakcie spotkania porozmawiamy o twórczości Agnieszki Kurant w kontekście eksplorowanych przez artystkę zagadnień, takich jak przepływy wirtualnego kapitału, niewidzialna praca, ukryte formy wyzysku oraz fikcje, które budują rzeczywistość. Podejmiemy również kwestię roli błędu w obliczu współczesnej automatyzacji i algorytmizacji.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).


Agnieszka Kurant - artystka konceptualna.
Zajmuje się inteligencją zbiorową, inteligencją pozaludzką (od mikroorganizmów po sztuczną inteligencję) oraz wyzyskiem kapitału społecznego w późnym kapitalizmie. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, fotografię w PWSFTiTv w Łodzi oraz kreatywne kuratorstwo (creative curating) w londyńskim Goldsmith College. Kurant jest laureatką LACMA A + T Award 2020, Frontier Art Prize 2019 oraz Pollock-Krasner Award 2018. Obecnie jest stypendystką Berggruen Institute w Los Angeles. W latach 2018-2019 była artystką rezydentką MIT Center for Art, Science and Technology. Jej prace prezentowano ostatnio między innymi na Biennale w Istambule, MoMA w Nowym Jorku, Kunsthalle Wien, De Young Museum w San Francisco, Milano Triennale, Jameel Art Center w Dubaju oraz w MOCA Toronto. W 2021 roku Kurant zrealizowała projekt dla MIT List Visual Arts Centre w Cambridge, a w 2015 roku projekt na fasadzie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W 2010 roku reprezentowała Polskę na Biennale Architektury w Wenecji (wraz z Aleksandrą Wasilkowską). Jej prace były również prezentowane w Sculpture Center w Nowym Jorku; Palais de Tokyo w Paryżu, Guggenheim Bilbao, Witte de With w Rotterdamie, Moderna Museet, Whitechapel Art Gallery w Londynie, Cleveland Biennial; MUMOK w Wiedniu, The Kitchen w Nowym Jorku, Bonner Kunstverein; Grazer Kunstverein, Kunsthalle Meinz, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, MOCA Detroit, CAC w Cincinnati, Mamco w Genewie, Frieze Projects w Londynie, Stroom den Haag, Biennale Performa, Momentum Biennale oraz CSW Zamek Ujazdowski. W listopadzie 2021 nowy projekt artystki zostanie zaprezentowany w Castello di Rivoli w Turynie. Monografia Kurant zostanie wydana przez Sternberg Press i MIT Press jesienią 2021 roku.

Aleksandra Przegalińska - filozofka i futorolożka.
Profesorka Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie uzyskała habilitację w zakresie nauk społecznych. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii sztucznej inteligencji uzyskała w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest wice-rektorką ALK oraz zatrudniona w Katedrze Zarządzania Społeczeństwem Cyfrowym ALK, będąc również jednym z liderów jej programu Management & Artificial Intelligence (studia w języku angielskim). Do niedawna prowadziła badania w Center for Collective Intelligence – ośrodku badań nad inteligencją zbiorową Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Jest absolwentką nowojorskiej The New School for Social Research. Jesienią 2020 r. rozpoczęła badania w American Institute for Economic Research w zakresie automatyzacji pracy, a następnie wzięła udział w programie Labor and Worklife na Uniwersytecie Harvarda. Do jej zainteresowań należą rozwój nowych technologii, naturalne przetwarzanie języka, sztuczna inteligencja humanoidalna, roboty społeczne i tzw. technologie ubieralne (ang. wearables). Jest współautorką autorką pracy „Collaborative Society”, wydanej wraz z Dariuszem Jemielniakiem za pośrednictwem The MIT Press.

Jan Sowa - materialistyczno-dialektycznym teoretyk i badacz społeczny.
Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa, koncentruje się na badaniach nad nowoczesnością. Był kuratorem programu dyskursywnego i badań pierwszej edycji (2018 – 2019) Biennale Warszawa, a obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Teorii Kultury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorem i redaktorem kilkunastu książek, między innymi "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą", "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu" (wspólnie z Krzysztofem Wolańskim) oraz "Solidarność 2.0, czyli demokracja jako forma życia". Opublikował też wiele artykułów w m.in. w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Czechach i na Węgrzech.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Facebooku, konto Muzeum Sztuki na YouTube

Czas

25 października 2021, poniedziałek, godz. 18.00

Podziel się informacją