W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Andrzej Łobodziński. Prace z lat 1956-1972

Katalog poświęcony twórczości Andrzeja Łobodzińskiego jednego z czołowych przedstawicieli łódzkiej neoawangardy działającego od lat 50., którego twórczość obejmowała równolegle dwie dziedziny: malarstwo i eksperymentalną sztukę dźwiękową.

INFO

Miejsce

Księgarnia ms 

Wydawca

Muzeum Sztuki w Łodzi

Redakcja

Paweł Polit

Autorzy tekstów

Andrzej Łobodziński, Andrzej Biernacki, Paweł Polit, Hanna Ptaszkowska, Wiesław Borowski

Tłumaczenie tekstów

Soren Gauger

Koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

Projekt graficzny i skład

Ryszard Bienert

Sztuka Andrzeja Łobodzińskiego stanowi osobny rozdział w rozwoju polskiej sztuki powojennej. Istotną rolę w kształtowaniu się jego postawy twórczej miało odwołanie się do intuicji i przypadku jako istotnych czynników stymulujących proces twórczy. Badanie własności materii malarskiej w relacji do struktury formalnej obrazu doprowadziło do wypracowania modelu kompozycji o charakterze otwartym, inicjującego przepływ przestrzeni między składnikami obrazu, a następnie do budowania sekwencji dźwiękowych. Stosowanie zaawansowanych środków technicznych w tworzeniu kompozycji dźwiękowych szło u niego w parze z konsekwentnym rozwijaniem języka malarstwa. Artysta traktował obie dziedziny swojej twórczości za wzajemnie komplementarne i jednakowo uprawnione w odkrywaniu nowych aspektów sztuki. 

Jego prace z lat 1956–1972 sytuują się na pograniczu malarstwa i sztuki environment, której tworzywem były przetwarzane elektronicznie dźwięki.

Andrzej Łobodziński należał do grona łódzkich twórców – poetów, pisarzy, malarzy i grafików – skupionych w grupie Piąte Koło, działającej od 1957 roku. Prace powstałe na przełomie lat 50. i 60. XX wieku prezentował m.in. na wystawie w Galerii Krzysztofory w Krakowie (1961). Uczestniczył w wystawach Konfrontacje organizowanych przez Galerię Krzywe Koło w Warszawie (1963,1964). Wraz z Krystynem Zielińskim zaprezentował seans dźwiękowy Audycja w Galerii Foksal w Warszawie (1968) oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi (1972).

Urodzony w 1931 roku w Łodzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1950–1954 na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom otrzymał w 1955 roku. W drugiej połowie lat 50. zajmował się scenografią filmową, plakatem, grafiką książkową.

W latach 1972–2001 prowadził Pracownię Podstaw Kompozycji w macierzystej uczelni – obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora. Uprawiał twórczość w zakresie malarstwa i grafiki, głównie linorytu.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

Księgarnia ms 

Wydawca

Muzeum Sztuki w Łodzi

Redakcja

Paweł Polit

Autorzy tekstów

Andrzej Łobodziński, Andrzej Biernacki, Paweł Polit, Hanna Ptaszkowska, Wiesław Borowski

Tłumaczenie tekstów

Soren Gauger

Koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

Projekt graficzny i skład

Ryszard Bienert

Podziel się informacją