Przejdź do sekcji:

Żywa Biblioteka na „Tęczowej ławce”

Najbardziej boimy się i odrzucamy to, czego nie znamy. Stwórzmy więc bezpieczną przestrzeń do poznawania Inności. Spotkajmy się, usiądźmy na ławce i porozmawiajmy, a Inni być może przestaną być obcy. Chcielibyśmy, aby okazją do takiego zbliżenia ponownie była tegoroczna edycja Żywej Biblioteki realizowana 11 października w Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Więckowskiego 36, sala edukacyjna

Czas

11 października 2020, godz. 12.00-15.00

Nie ma biblioteki bez książek. Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby. 

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie inauguracja „Tęczowej ławki”, którą artysta Jerzy Dobrzański z tej okazji podarował Muzeum jako funkcjonalny mebel oraz symbol solidarności ze społecznością LGBT+ oraz innymi społecznościami dotkniętymi wykluczeniem. Ławka na stałe zostanie w ms1.

Sam pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii w 2000 roku. Grupa skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” młodych ludzi zorganizowała Human Library, która w ciągu ponad 10 lat rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Także nasza Żywa Biblioteka będzie realizowana we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach.

Pragniemy udostępnić czytelnikom zróżnicowane Książki, prezentujące różne aspekty wykluczenia: ze względu na narodowość i wyznanie, ze względu na niepełnosprawność i chorobę, ze względu na orientację psychoseksualną czy styl życia.

Dziękujemy Jerzemu Dobrzańskiemu za dar, który traktujemy jako zobowiązanie do dalszej pracy nad uczynieniem naszych instytucji miejscami wspierającymi równość, różnorodność i tolerancję.

Jerzy Dobrzański – rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP na Wydziale Rzeźby oraz studiów doktoranckich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku, pedagog na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy rzeźby, instalacje i obiekty funkcjonalne w przestrzeni publicznej, właściciel firmy Betonovo produkującej formy przemysłowe z betonu.

REJESTRACJA:
Formularz do wypełnienia jest dostępny TUTAJ

UWAGA: Prosimy o obowiązkowe zabranie ze sobą maseczek ochronnych. 


Współorganizator:
WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Załączniki

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Więckowskiego 36, sala edukacyjna

Czas

11 października 2020, godz. 12.00-15.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE