Przejdź do sekcji:

Zawód Artysta

Cena: 38 zł
Waga: 0.37 kg

Autorka  bada jak wzajemnie przenikają się język sztuki i język ekonomii. Analizuje ścieżki kariery młodych artystów wizualnych, stawia pytanie o miejsce artysty w społeczeństwie,  rolę sztuki i kultury w obecnych czasach.

Czy artysta to zawód jak każdy inny? Jak być artystą w świecie podporządkowanym zasadom współczesnej ekonomii, trendom wszechobecnej kreatywności, a równocześnie premiującym autonomię i indywidualność?

W ostatnich latach zyskała na znaczeniu debata o sytuacji ekonomicznej i społecznej artystów jako grupy zawodowej, debata dążąca także do poprawy warunków socjalnych i warunków pracy. Bycie artystą zaczyna być postrzegane jako zawód jak każdy inny – praca, za którą należy się godne wynagrodzenie, niezależnie od romantycznych mitów, które dotychczas porządkowały relacje w obszarze sztuki i jej rolę w systemie społecznym. Sposób pracy artystów opierający się w dużej mierze na autonomii i wolności stał się swego rodzaju laboratorium nowego modelu rynku pracy, który ukształtował zmieniający się duch kapitalizmu. Przekłada się to na, między innymi, na uelastycznienie form zatrudnienia i wzrost liczby osób samozatrudnionych.

Autorka, w oparciu o dorobek naukowy socjologii sztuki i ekonomiki kultury, opisuje, jak na kariery i sytuację artystów wpływają warunki ekonomiczne i społeczne, a także wzorce kulturowe obecne w powszechnych wyobrażeniach na temat artystów, ale też przekazywane w trakcie edukacji artystycznej. Bada jak wzajemnie przenikają się język sztuki i język ekonomii oraz stawia pytanie o to, jak młode pokolenie artystów postrzega siebie w tych dwóch przestrzeniach.


Wydawca: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Autorzy tekstów: Natalia Brylowska
Redakcja: Anna Pekaniec
Projekt graficzny: Tomasz Pawluczuk
 
ISBN 978-83-66003-60-6
Rok wydania: 2020
Format:  16,5 x 23,5 x 1,2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 180
Ilość ilustracji: brak
Język publikacji: polski


Regulamin księgarni           Kontakt

Cena: 38 zł
Waga: 0.37 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE