Przejdź do sekcji:

Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft 01: Justyna Wierzchowiecka

Pierwszą „instarezydentką” jest Justyna Wierzchowiecka, która od 20 kwietnia do 10 maja eksploruje i pracuje ze zdigitalizowanymi zbiorami Muzeum Sztuki w Łodzi. W ramach rezydencji online rozwija swój projekt „Museum Studies” o kolejną pseudonaukową praktykę badawczą - archiwologię.


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Instagramie

Czas

20 kwietnia - 10 maja 2020

Archiwologia to dziedzina, która próbuje przepowiadać przyszłość z dzieł sztuki zgromadzonych w kolekcji. Poszukuje w nich: ukrytych znaków, podobieństw z mapami gwiazd, mistycznych rycin i magicznych artefaktów. Sprawdza, czy w geometrycznych strukturach „Kompozycji architektonicznych” Strzemińskiego ukryte są wskazówki dotyczące losów świata i sztuki?

Na fotomontażach Wierzchowieckiej prace konstruktywistów topią się jak wosk. Ściekają pikselami porcelanowe figurki, brązy i srebra, fotografie i sztuka wideo. W kotle Photoshopa medium nie ma znaczenia. Zapal swój smartfon i otwórz trzecie oko Instagrama.

Artystka urodziła się w 1991 roku w Koszalinie. Jest absolwentką ESAD Orleans we Francji i ENSAV La Cambre w Brukseli. Laureatka Show Offa na Miesiącu Fotografii w Krakowie w 2016 roku. Członkini kolektywu fotograficznego GUSH Collective. Autorka projektu „Muzeum Studies”, w ramach którego fotografuje muzealne wnętrza, dzieła i eksponaty, publiczność i pracowników instytucji, muzealne księgarnie i sklepy z gadżetami oraz sięga do materiałów archiwalnych. Zawłaszcza obrazy, aby poddać je zaawansowanej obróbce cyfrowej.


Projekt „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft” to forma artystycznej rezydencji, której celem jest użycie w przestrzeni Instagrama kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w zgodzie z ideą „prototypów”. Zaproszeni do współpracy twórcy i twórczynie będą testowali tę szczególną „bazę danych”, jaką są zasoby ms, używając dostępnych na platformie Instagram narzędzi, takich jak: posty, tagi, relacje na żywo, filtry poszerzonej rzeczywistości (AR), gify czy filmiki. Artyści i artystki będą traktować zdigitalizowane zbiory muzeum jako tytułowe „wersje robocze” swoich praktyk.

 

Odwiedź Instagram Muzeum Sztuki w Łodzi

WIĘCEJ INFO

kurator

Kacper Szalecki

koordynator

Przemysław Purtak

identyfikacja wizualna

Witek Gretzyngier

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Galeria

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki na Instagramie

Czas

20 kwietnia - 10 maja 2020

kurator

Kacper Szalecki

koordynator

Przemysław Purtak

identyfikacja wizualna

Witek Gretzyngier

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE