Przejdź do sekcji:

Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft - rezydencje artystyczne na platformie Instagram ms

Wprawdzie instytucje udostępniają swoje konta artystom i artystkom, często jednak współpraca ta sprowadza się do prezentacji dotychczasowego dorobku. Tymczasem Muzeum Sztuki w Łodzi inicjuje traktowanie Instagrama jako cyfrowego laboratorium. Projekt „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ będzie nową formą artystycznej rezydencji.

Instagram jest jedną z najważniejszych platform dedykowanych kulturze wizualnej, więc instytucje kultury oraz galerie najczęściej wykorzystują go do publikowania informacji o wydarzeniach i do przybliżania publiczności swoich zdigitalizowanych zbiorów. Artyści natomiast traktują Instagram jako portfolio online, ale też jako narzędzie do tworzenia sztuki. Jest to więc kolejne medium służące do prezentacji i realizacji praktyk twórczych.

Podczas trwającej obecnie pandemii można obserwować coraz więcej inicjatyw online - podejmowanych zarówno przez artystów i artystki, jak i przez instytucje kultury. Niemożność organizowania wystaw i zarysowujący się kryzys są „zachętą” do przenoszenia działalności do sieci i do minimalizowania środków produkcji.

Celem cyklu „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ jest użycie w przestrzeni Instagrama kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w zgodzie z ideą „prototypów”. Zaproszeni do współpracy twórcy i twórczynie będą testowali tę szczególną „bazę danych”, jaką są zasoby ms, używając dostępnych na platformie Instagram narzędzi, takich jak: posty, tagi, relacje na żywo, filtry poszerzonej rzeczywistości (AR), gify czy filmiki. Artyści i artystki będą traktować zdigitalizowane zbiory muzeum jako tytułowe „wersje robocze” swoich praktyk.


20 kwietnia - 10 maja - rezydencja Justyny Wierzchowieckiej

Justyna Wierzchowiecka, urodzona w 1991 roku, jest pierwszą z osób zaproszonych przez nas do współpracy. To artystka wizualna, zajmująca się fotografią oraz statusem obrazu w erze po internecie. Członkini kolektywu fotograficznego GUSH Collective. Mieszka i pracuje w Brukseli. Autorka projektu „Museum Studies”, w którym poddaje autorskiej weryfikacji zagadnienia dotyczące aktualnego statusu instytucji muzeum i muzealnego eksponatu. Jej fotografie badają wagę fizycznych, instytucjonalnych zbiorów w czasach, gdy dostępność i poziom zaawansowania audiowizualnych archiwów online i ich rosnąca popularność zdaje się sugerować, że potrzeba fizycznego kontaktu ze zbiorami może stopniowo zanikać. Czy tak jest naprawdę?

 

1- 31 maja- rezydencja duetu filmowego Brokat Films

Brokat Films - to duet artystyczny malarki Sasy Lubińskiej i Joanny Pawłowskiej, który powstał w marcu 2016 na YouTube. Artystki, korzystając z estetyki „zrób to sam” i klisz obecnych w kulturze internetu, nagrywają filmy eksplorujące konwencje takie jak: program kulinarny, wideovlog makijażowy czy sesje coachingowe.


1-21 czerwca - rezydencja Pameli Bożek

Pamela Bożek - artystka zajmująca się praktykami postartystycznymi o charakterze partycypacyjnym. Interesują ją tematy migracji, niepełnosprawności, szeroko rozumianej biedy i wykluczenia. Jest inicjatorką mikro-marki introligatorskiej Notesy z Łukowa, która jako artystyczny projekt oparty na partycypacji wspiera ekonomicznie uchodźczynie przebywające w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.


22 czerwca-12 lipca - rezydencja Katarzyny Oczkowskiej / ArTVistki

Katarzyna Oczkowska / ArTVistka - krytyczka, kuratorka, historyczka sztuki. Równolegle do działalności teoretycznej Oczkowska, stworzyła swoje cyfrowe, artystyczne alter ego jako ArTVstka. Kapryśny charakter awatara-performerki jest wynikiem ankiet publikowanych na jej koncie Instagram. W ramach rezydencji Katarzyna Oczkowska połączy swoje dwie tożsamości: badając i performując zasoby Muzeum Sztuki w Łodzi.

kurator: Kacper Szalecki

koordynator: Przemysław Purtak

identyfikacja wizualna: Witek Gretzyngier


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE