Przejdź do sekcji:

Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet

Cena: 44.90 zł
Waga: 0.43 kg

Kolejna publikacja z serii poświęconej sztuce i życiu Zofi Rydet, w której autorzy starają się zrozumieć kim ona była, dotrzeć do prawdy o niej. Publikacja dająca nowe spojrzenia na postać artystki.


Zofia Rydet jest jedną z najbardziej znanych i cenionych postaci w historii polskiej fotografii, jednak prac poświęconych jej sztuce i życiu jest niewiele. Dominują oczywiście katalogi dotyczące jej twórczości, wydawane głównie z okazji odbywających się wystaw, natomiast brakuje solidnych opracowań naukowych. Książka ta może w jakiejś mierze wypełnić tę lukę i stać się inspirującą, ważną pozycją w badaniach nad polskim środowiskiem artystów fotografów i jedną z jego najważniejszych postaci. Zofia Rydet stała się wręcz legendą polskiej fotografii i autorzy Zapisu pamięci. Historii Zofii Rydet obawiają się, że jej osoba ulega mitologizacji, co nastąpiło szczególnie wyraźnie po śmierci artystki. Taka mitologizacja funkcjonuje często jak ideologia i uniemożliwia dojście do prawdy o poznawanej rzeczywistości. Stąd też Tomasz Ferenc, Karol Jóźwiak i Andrzej Różycki podjęli próbę demitologizacji Zofii Rydet, chcąc „przekroczyć wiedzę o Zofii Rydet, którą ona sama pozostawiła po sobie, i spróbować zrozumieć, kim była”. Właśnie owa próba zrozumienia artystki i jej twórczości poprzez zabieg demitologizacji stanowi o oryginalności tej publikacji i powoduje, że może stać się ona ważnym odniesieniem do dalszych badań nad fenomenem Zofii Rydet.

                                                                                                                       Z recenzji prof. UAM dr. hab. Jerzego Kaczmarka


Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Autorzy tekstów: Karol Jóźwiak, Andrzej Różycki, Tomasz Ferenc
Redakcja: Mariusz Gołąb, Urszula Dzieciątkowska 
Projekt graficzny: Mariusz Gołąb, Katarzyna Turkowska

ISBN 978-83-8142-789-0
Rok wydania: 2020
Format: 16,8 x 24 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 236
Ilość ilustracji: ok 112  (17 kolorowych i 95 czarno-białych)
Język: polski


Regulamin księgarni             Kontakt


 

Cena: 44.90 zł
Waga: 0.43 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE