Przejdź do sekcji:

Zabójstwo do przyjęcia – polsko-ukraińska wystawa w centrum Berlina

31 sierpnia w przestrzeni miejskiej Berlina pojawią się efekty polsko-ukraińskiej współpracy artystycznej. Jej celem jest wyrażanie solidarności z Ukrainą w czasie rosyjskiej agresji oraz wsparcie ukraińskich artystów. Wystawa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza, powstała we współpracy z polskimi instytucjami kultury i galeriami sztuki oraz przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

INFO

Miejsce

Berlin

Czas

31.08 - 19.09.2022

W dobie globalizacji i popkultury postrzeganie wojny ulega coraz większemu uproszczeniu, a głos osób nią dotkniętych rzadko dociera do masowego odbiorcy. Wystawa „Zabójstwo do przyjęcia” umożliwia wybrzmienie doświadczeniom ukraińskich artystów – również tym wciąż pozostającym w samym centrum tragicznych wydarzeń. Stawia ona również pytania o przyszłość Europy po napaści Rosji, uświadamiając odbiorcom, że wojna nie dotyczy jedynie Ukrainy, ale także ich samych.

Wystawa składa się z 19 prac stworzonych w polsko-ukraińskich parach przez 18 polskich i 19 ukraińskich artystów. Ich prace, wykonywane wspólnie i w różnorodnych technikach, będą prezentowane w Berlinie do 19 września.

Prace nad wystawą «Zabójstwo do przyjęcia» rozpoczęły się w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej struktura zakładająca bliski kontakt osób z Ukrainy i z Polski odzwierciedla wspólne doświadczenie i pogłębioną wówczas solidarność – przybliżają ideę projektu kuratorki Anna Łazar i Lada Nakonechna. – W dialogu ukraińskich oraz polskich artystek i artystów powstało dwadzieścia nowych prac. Wypowiedzi są różnorodne, dokumentują między innymi  reakcje na przemoc, zagrożenie, uchodźstwo, handel bronią, wolę walki o wolność, a także ekologię i gospodarkę zasobami. Są również przejawem autonomii języka sztuki i refleksji nad formalnymi zagadnieniami komunikatu w przestrzeni publicznej. Proces toczył się głównie on-line, osoby z Polski w większości miały świadomość, że ludzie, z którymi rozmawiają przebywali i nadal przebywają w bezpośrednim zagrożeniu życia. Wystawa «Zabójstwo do przyjęcia» to zatem nie tylko wypowiedź artystyczna, ale także dokument konkretnego czasu w historii Europy XXI wieku, czasu który został naznaczony rosyjską ludobójczą agresją”.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska podkreśla wartość i wagę inicjatywy: „Kiedy zaangażowanie w pomoc Ukrainie oraz zainteresowanie zachodniej opinii publicznej wojną wydają się słabnąć, wystawa będzie niedającym się przeoczyć przypomnieniem, wyraźnym i prostym znakiem ostrzegawczym. Ostrzegać nas będzie nie tylko przed naszą własną obojętnością, ale także przed złudnym poczuciem bezpieczeństwa – wojna jest o wiele bliżej, niż mogłoby się nam wydawać.


Polscy i ukraińscy artyści biorący udział w projekcie to: Yana Bachynska i Piotr Pauk, Anatoliy Belov i Kacper Szalecki, Oleksandr Burlak i Marcin Polak, David Chichkan i Karol Radziszewski, Yaroslav Futymskyi i Ewa Zarzycka, Zukentiy Horobiov i Anna Konik, Alina Yakubenko i Bogdan Babenko, Alevtyna Kakhidze i Piotr Bosacki, Lesia Khomenko i Mikołaj Chylak, Nastia Teor i Kasia Hertz, Katia Libkind i Max Skorwider, Kateryna Lysovenko i Monika Drożyńska, Daniil Nemyrovskyi, Denis Pankratov i Zuzanna Hertzberg, Valentyna Petrova i Lesia Pczołka, Nina Savenko i Ada Rączka, Anna Scherbyna i Liliana Zeic, Larisa Venediktova i Marek Wasilewski, Vova Vorotniov i Zbiok Czajkowski.

Wraz z Instytutem Adama Mickiewicza wystawę współorganizują: Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Miejską Arsenał w Poznaniu, Galeria Labirynt w Lublinie, Gdańska Galeria Miejska, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WIĘCEJ INFO

kuratorki

Anna Łazar, Lada Nakonechna

organizator

Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Berlin

Czas

31.08 - 19.09.2022

kuratorki

Anna Łazar, Lada Nakonechna

organizator

Instytut Adama Mickiewicza

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE