Z przeszłości do teraźniejszości - historyczny "spacer" w goglach VR w Muzeum Sztuki w Łodzi
Zapraszamy na spacer po pałacu Maurycego Poznańskiego w goglach VR!
INFO
Miejsce
Bilet
Spacer w goglach VR umożliwia gościom Muzeum obejrzenie siedziby instytucji z zupełnie innej perspektywy. Tym sposobem zabytkowy Pałac Maurycego Poznańskiego, w którym mieści się jeden z budynków Muzeum Sztuki w Łodzi, zyskuje VRowe życie. Co ważne, wykorzystanie najnowszych technologii daje szansę zwiedzenia niedostępnych architektonicznie miejsc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takich jak klatka schodowa o pięknych marmurowych schodach, doskonale zachowany witraż czy sala balowa.
Muzeum Sztuki w Łodzi to najstarsze muzeum sztuki nowoczesnej w tej części Europy. Pałac, w którym mieści się siedziba ms1 w Łodzi był podarunkiem ślubnym fabrykanta Izraela Poznańskiego dla syna Maurycego z okazji ślubu z Sarą Silberstein. Budynek zaprojektował architekt Adolf Zeligson.
W kolekcji Muzeum złożonej z kilkunastu tysięcy obiektów dominuje sztuka awangardowa i eksperymentalna, a jej zaczątek to Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy a.r.. Założyli ją poeci i plastycy: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Julian Przyboś, Henryk Stażewski i Jan Brzękowski. Kolekcja zaprezentowana była po raz pierwszy w 1931 roku, stanowi wyjątkowy już w tamtym okresie zbiór prac. Reprezentowane były w niej dzieła najlepszych twórców awangardy europejskiej, jak Hans Arp, Theo van Doesburg, Max Ernst, Kurt Schwitters, Louis Marcoussis i Stanisław Ignacy Witkiewicz. Sama idea stworzenia muzealnej ekspozycji sztuki nowoczesnej była wydarzeniem unikatowym na skalę światową. Film dostępny na goglach VR przybliża widzom opowieść o muzeum i jego kolekcji, a nowoczesna technologia sprawia, że wybrane z ekspozycji obrazy stają się widzowi dosłownie jeszcze bliższe, odsłaniając nowe wizualne tropy. W spacerze VR można zobaczyć takie obrazy jak Tworzenie świata Stanisława Ignacego Witkiewicz, Kompozycję unistyczną 12 Władysława Strzemińskiego, Deskę 0 Karola Hillera, Widok Złotego Rogu w Konstantynopolu Paula Signaca, Kompozycję przestrzenną 4 Katarzyny Kobro czy Kompozycję Sophie Tauber-Arp.
Pałac Maurycego Poznańskiego stał się siedzibą Muzeum Sztuki w Łodzi (dziś ms1) po 1945 roku. Ówczesny dyrektor instytucji Marian Minich zaprosił do współpracy przy aranżacji nowych pomieszczeń samego Władysława Strzemińskiego. Tak w 1948 roku powstała słynna Sala Neoplastyczna będącą kolebką europejskiej awangardy. Jej wnętrze jest utrzymane w kolorach zgodnych z neoplastycyzmem: czerwonym, niebieskim i żółtym, oraz tak zwanych nie kolorach: szarym, czarnym i białym. Sala Neoplastyczna została przeznaczona do prezentacji tej części Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r., która była związana z abstrakcją geometryczną między innymi z kręgu neoplastycyzmu. W 2023 roku Muzeum obchodziło 75-lecie powstania Sali. Z tej okazji przygotowano wystawę Sala Neoplastyczna. Stan początkowy.
Spacer VR pozwala zwiedzić także to niezwykłe miejsce, bardzo atrakcyjne nie tylko dla miłośników malarstwa, ale także architektury i designu.
Wirtualny spacer w budynku ms1
Spacer w goglach VR dla zwiedzających
- Dostępny w każdą środę w godz. 14:00-17:00
- Sala edukacyjna ms 1, I piętro (ul. Więckowskiego 36, wejście od ulicy Gdańskiej 43)
- Bezpłatny
Zapisy:
- codziennie pod adresem: edu@msl.org.pl
- od wtorku do czwartku w godzinach 10.00 – 15.00 pod numerem telefonu 605 060 063
Program Rozwój Sektorów Kreatywnych
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego