Miejsca sztuki. Muzeum Sztuki w projektach architektonicznych, fotografiach i dokumentach

Projekt techniczny kolorystyki elewacji południowej budynku A ms1 przy ul. Więckowskiego 36, 1963-66 r.
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli
Czas
Jako Muzeum Miejskie Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, od 1930 roku zajmowało piętro dawnego ratusza przy pl. Wolności 1. Pod koniec II wojny i do września 1946 roku korzystało również z budynku obecnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy pl. Wolności 14.
W 1946 roku po nacjonalizacji „burżuazyjnych” majątków przeprowadzonej przez komunistyczne władze, muzeum otrzymało pałac należący przedtem do Maurycego Poznańskiego położony przy ul. Więckowskiego 36.
Wobec systematycznego powiększania zbiorów, a i chęci nowoczesnej ich prezentacji, zdecydowano się na budowę nowej siedziby - w Parku na Zdrowiu, jak potocznie nazywa się to miejsce.
W 1973 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt „wielofunkcyjnego obiektu Muzeum Sztuki w Łodzi”, który wygrał Jan Fischer z Warszawy.
Projekt nie doczekał się realizacji. Zamiast tego w roku 1976 muzeum przejęło zabytkową rezydencję pofabrykancką należącą do rodziny Herbstów przy ulicy Przędzalnianej 72. Konieczność jej gruntownej renowacji i adaptacji do nowych celów sprawiły, że pierwsi zwiedzający pojawili się w niej dopiero w 1990 roku.
Cały czas jednak myślano o nowych przestrzeniach dla słynnej w całym świecie kolekcji. Pojawiały się mniej lub bardziej fantastyczne koncepcje, jak np. przejęcie dawnej siedziby Teatru 7.15 przy ulicy Piotrkowskiej 234 czy Domu Buta, interesującego budynku u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Tuwima.
Nowy rozdział w historii Muzeum Sztuki rozpoczął się w 2008 roku z chwilą otwarcia nowej powierzchni ekspozycyjnej przy ul. Ogrodowej 19.
ms2, bo tak nazywa się filia, zajęła wybudowaną w XIX wieku tkalnię wchodzącej w skład przemysłowego „imperium Izraela Poznańskiego”, po wojnie zakładów im. Marchlewskiego, a od 2006 roku centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura.
W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.