Przejdź do sekcji:

Miejsca sztuki. Muzeum Sztuki w projektach architektonicznych, fotografiach i dokumentach

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

24 lipca - 31 grudnia 2020

Jako Muzeum Miejskie Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, od 1930 roku zajmowało piętro dawnego ratusza przy pl. Wolności 1. Pod koniec II wojny i do września 1946 roku korzystało również z budynku obecnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy pl. Wolności 14. 

W 1946 roku po nacjonalizacji „burżuazyjnych” majątków przeprowadzonej przez komunistyczne władze, muzeum otrzymało pałac należący przedtem do Maurycego Poznańskiego położony przy ul. Więckowskiego 36.   

Wobec systematycznego powiększania zbiorów, a i chęci nowoczesnej ich prezentacji, zdecydowano się na budowę nowej siedziby - w Parku na Zdrowiu, jak potocznie nazywa się to miejsce. 

W 1973 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt „wielofunkcyjnego obiektu Muzeum Sztuki w Łodzi”, który wygrał Jan Fischer z Warszawy. 

Projekt nie doczekał się realizacji. Zamiast tego w roku 1976 muzeum przejęło zabytkową rezydencję pofabrykancką należącą do rodziny Herbstów przy ulicy Przędzalnianej 72. Konieczność jej gruntownej renowacji i adaptacji do nowych celów sprawiły, że pierwsi zwiedzający pojawili się w niej  dopiero w 1990 roku. 

Cały czas jednak myślano o nowych przestrzeniach dla słynnej w całym świecie kolekcji. Pojawiały się mniej lub bardziej fantastyczne koncepcje, jak np. przejęcie dawnej siedziby Teatru 7.15 przy ulicy Piotrkowskiej 234 czy Domu Buta, interesującego budynku u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Tuwima. 

Nowy rozdział w historii Muzeum Sztuki rozpoczął się w 2008 roku z chwilą otwarcia nowej powierzchni ekspozycyjnej przy ul. Ogrodowej 19. 

ms2, bo tak nazywa się filia, zajęła wybudowaną w XIX wieku tkalnię wchodzącej w skład przemysłowego „imperium Izraela Poznańskiego”, po wojnie zakładów im. Marchlewskiego, a od 2006 roku centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura. 

W ten sposób Muzeum Sztuki w Łodzi objęło w posiadanie symbole miasta – fabrykę i pałace. 

W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby.  Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1. 

WIĘCEJ INFO

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński

aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

24 lipca - 31 grudnia 2020

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński

aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE