Przejdź do sekcji:

Wystawa na antresoli: Z inwentarza nieodnalezionych

Zniszczenia wojenne nie ominęły Muzeum Sztuki w Łodzi, które wówczas nazywało się Muzeum Miejskie Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów. W jego zbiorach znajdowało się wiele wartościowych dzieł i eksponatów z Międzynarodową Kolekcją Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” na czele.  

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43, antresola

Czas

15.11.2023-05.01.2024

Cenne prace były zagrożone dwojako: raz, że przedstawiały wymierną wartość materialną i mogły zostać rozkradzione, dwa – określone zostały przez okupantów jako „zdegenerowane”, niesłuszne ideologiczne i w związku z tym przeznaczone do zniszczenia.
Niebezpieczeństwem było też przejście przez miasto wojennego frontu w 1945 roku, nastanie nowej władzy, okres zamętu i chaosu.
Część dzieł i eksponatów wywieziono, część znalazła się u różnych osób, inne zalegały w magazynach zdane na łaskę i niełaskę zarządzających nimi ludzi i instytucji.

Dyrektor Minich zastał w 1945 roku siedzibę Muzeum pustą i zniszczoną, ale już niespełna po trzech latach udało mu się różnymi sposobami kolekcję odtworzyć, prace odnaleźć, odrestaurować i w 1948 roku pokazać w nowym gmachu położonym przy ul. Więckowskiego 36, w której znajdują się do dziś.

Wystawa na antresoli pokazuje dokumenty i fotografie – ślady obecności i znikania dzieł z kolekcji.  Zaprezentowane są zdjęcia eksponatów, odbitki i kilka zachowanych zdjęć przedwojennych, negatywy szklane z wizerunkami dzieł utraconych, pochodzące z okresu międzywojennego. Są również skany z przedwojennych inwentarzy z zapisami dotyczącymi prac zaginionych oraz dokumenty związane z ich powojennymi losami (wykazy dzieł utraconych, skany dokumentów i wycinki prasowe dotyczące starań o odzyskanie dzieł).

Pokazany jest również inwentarz obiektów „małowartościowych”, jako nawiązanie do wojennych losów Muzeum Sztuki jako magazynu dla zrabowanych obiektów sztuki.

Maciej Cholewiński


Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00.

Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.



Wydarzenia towarzyszące:

  • 23.11.2023, godz. 18:00, antresola

Picasso i Mistrz z papugą. Kolekcja i straty wojenne Muzeum Sztuki w Łodzi
Wykład Pauliny Kurc-Maj i Marii Milanowskiej

  • 30.11.2023, godz. 18:00, antresola

 W czasie wojny znikają muzy

Wykład Macieja Cholewińskiego i Marcina Stasiewicza



Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową  Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi


Zadanie: Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych




WIĘCEJ INFO

Opracowanie

Marcin Stasiewicz i Maciej Cholewiński

wstęp

bilet sponsorowany

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43, antresola

Czas

15.11.2023-05.01.2024

Opracowanie

Marcin Stasiewicz i Maciej Cholewiński

wstęp

bilet sponsorowany

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE