Wystawa na antresoli: Art ephemera – archiwum Jasi Reichardt
Od 1965 roku Jasia Reichardt regularnie przesyła na rzecz Muzeum Sztuki w Łodzi niebieskie kartony. Ich zawartość to przede wszystkim dokumenty życia społecznego towarzyszące obiegowi sztuki na świecie, a szczególnie w Londynie. Zróżnicowany materiał stanowią m.in.: druki ulotne, zagraniczne czasopisma, prospekty muzeów i galerii, wycinki prasowe, zaproszenia i katalogi wystaw, katalogi aukcyjne oraz książki.
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36
Czas
Zbiór podarowany Muzeum Jasia Reichardt nazwała „art ephemera” - w dosłownym tłumaczeniu „efemerydy sztuki". Według definicji efemerydy to zjawiska przemijające szybko i bez śladu. Na przykład w świecie roślin są to gatunki jednoroczne o krótkim cyklu życiowym. W odniesieniu do wymienionych materiałów archiwalnych są to druki mające funkcje użytkowe, o krótkotrwałej dacie ważności, które mimo swojej specyfiki zostały zebrane i uporządkowane w teczkach tematycznych. Sama autorka zbioru twierdzi, że „zaczęłam zbierać to co inni wyrzucają”.
Najstarsze materiały i wydania książek pochodzą z lat 40. XX w. Najnowsze datowane są na 2021 rok. W tym czasie zmieniła się ilość i jakość produkowanych komunikatów, a przede wszystkim sposób publikowania, który z początkiem XXI w. w większości stał się cyfrowy.
Zasób będący w posiadaniu Muzeum liczy obecnie około 2 tys. pozycji i stanowi jedynie fragment większej całości, która znajduje się w domowym archiwum autorki. Według Jasi Reichardt pierwsze materiały z Londynu zostały wysłane do Muzeum Sztuki w Łodzi dla ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego, w celu podzielenia się najnowszymi trendami w obszarze sztuki. Od tego czasu zbiór jest cały czas powiększany o nowe materiały. Aktualnie archiwum znajduje się pod opieką Działu Dokumentacji Naukowej, a ostatnia przesyłka z Londynu została przyjęta w 2022 roku.
Jasia Reichardt, brytyjska krytyk sztuki, kuratorka i pisarka. Urodzona w Warszawie w 1933 roku jako Janina Chaykin. Siostrzenica Franciszki Themerson.
Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.
- 30 marca 2023 odbędzie się spotkanie poparte prezentacją dokumentów przesyłanych do Muzeum przez J. Reichardt (zgromadzonych w DDN).
Prowadzenie: Marta Pierzchała