Przejdź do sekcji:

Wystawa na antresoli: Art ephemera – archiwum Jasi Reichardt

Od 1965 roku Jasia Reichardt regularnie przesyła na rzecz Muzeum Sztuki w Łodzi niebieskie kartony. Ich zawartość to przede wszystkim dokumenty życia społecznego towarzyszące obiegowi sztuki na świecie, a szczególnie w Londynie. Zróżnicowany materiał stanowią m.in.: druki ulotne, zagraniczne czasopisma, prospekty muzeów i galerii, wycinki prasowe, zaproszenia i katalogi wystaw, katalogi aukcyjne oraz książki.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

18.01 - 31.03.2023

Zbiór podarowany Muzeum Jasia Reichardt nazwała „art ephemera” - w dosłownym tłumaczeniu „efemerydy sztuki". Według definicji efemerydy to zjawiska przemijające szybko i bez śladu. Na przykład w świecie roślin są to gatunki jednoroczne o krótkim cyklu życiowym. W odniesieniu do wymienionych materiałów archiwalnych są to druki mające funkcje użytkowe, o krótkotrwałej dacie ważności, które mimo swojej specyfiki zostały zebrane i uporządkowane w teczkach tematycznych. Sama autorka zbioru twierdzi, że „zaczęłam zbierać to co inni wyrzucają”.

Najstarsze materiały i wydania książek pochodzą z lat 40. XX w. Najnowsze datowane są na 2021 rok. W tym czasie zmieniła się ilość i jakość produkowanych komunikatów, a przede wszystkim sposób publikowania, który z początkiem XXI w. w większości stał się cyfrowy.

Zasób będący w posiadaniu Muzeum liczy obecnie około 2 tys. pozycji i stanowi jedynie fragment większej całości, która znajduje się w domowym archiwum autorki. Według Jasi Reichardt pierwsze materiały z Londynu zostały wysłane do Muzeum Sztuki w Łodzi  dla ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego, w celu podzielenia się najnowszymi trendami w obszarze sztuki. Od tego czasu zbiór jest cały czas powiększany o nowe materiały. Aktualnie archiwum znajduje się pod opieką Działu Dokumentacji Naukowej, a ostatnia przesyłka z Londynu została przyjęta w 2022 roku.

Jasia Reichardt, brytyjska krytyk sztuki, kuratorka i pisarka. Urodzona w Warszawie w 1933 roku jako Janina Chaykin. Siostrzenica Franciszki Themerson.

Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.


  • 30 marca 2023 odbędzie się spotkanie poparte prezentacją dokumentów przesyłanych do Muzeum przez J. Reichardt (zgromadzonych w DDN).  

           Prowadzenie: Marta PierzchałaWIĘCEJ INFO

opracowanie archiwum i koncepcja wystawy

Marta Pierzchała

aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

koordynacja

Marta Pierzchała

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

18.01 - 31.03.2023

opracowanie archiwum i koncepcja wystawy

Marta Pierzchała

aranżacja

Aneta Błaszczyk-Smolec

koordynacja

Marta Pierzchała

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE