Przejdź do sekcji:

Wykład o historii Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach programu „Polska Cyfrowa”

Od sierpnia 2020 roku, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach programu „Polska Cyfrowa”, Muzeum realizuje projekt pod nazwą „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi”. W ramach projektu opracowujemy cyfrowo dzieła znajdujące się w muzealnej kolekcji, a następnie udostępniamy je publiczności za pośrednictwem portalu zasoby.msl.org.pl. W projekcie wiele uwagi poświęcamy dostępności, dlatego dbamy by treści znajdujące się na portalu uwzględniały potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

5 października 2021, wtorek, godz. 17:17

W ramach projektu zapraszamy na kolejne spotkanie skierowane do osób chcących lepiej poznać treści dostępne na portalu zasoby.msl.org.pl. W trakcie wydarzenia Agnieszka Wojciechowska-Sej, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Sztuki, na podstawie zdigitalizowanych archiwaliów i dzieł sztuki opowie o historii Muzeum Sztuki w Łodzi. Omawiając konkretne muzealia wskaże możliwe sposoby pracy z materiałami dostępnymi na portalu, szczególnie wiele miejsca poświęcając potrzebom odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Muzeum Sztuki w Łodzi to instytucja badająca i prezentująca sztukę awangardową oraz progresywne zjawiska artystyczne. Muzeum założone w 1930 r. jest jedną z najstarszych do dziś istniejących instytucji kolekcjonujących sztukę awangardową. Realizowany program koresponduje z rewolucyjnym projektem wypracowanym na przełomie lat 20. i 30. XX wieku przez grupę „a.r.”. Jej członkowie – Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Julian Przyboś i Jan Brzękowski – przekazali nowo powstającemu muzeum dar w postaci zgromadzonej przez siebie kolekcji sztuki nowoczesnej. Dziś tym darem dzielimy się z gośćmi Muzeum: realnie w siedzibach oraz wirtualnie poprzez portal zasoby.msl.org.pl.

Wykład odbędzie się w sali edukacyjnej ms1. Będzie prowadzony wraz z audiodeskrybowaniem prezentacji oraz tłumaczony na PJM. Przestrzeń jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach.

Miło będzie nam podjąć gości wegańskim poczęstunkiem. Dodatkowych informacji udzielamy telefonicznie 665 180 083 oraz 605 060 063.

________________________

W ramach trzech lat realizacji projektu „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi” finalnie zdigitalizowanych zostanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu organizowane jest spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści. Pierwsze z nich odbyło się 20 czerwca 2021 roku, drugie zaplanowaliśmy na 5 października 2021 roku.

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


WIĘCEJ INFO

prowadzi

Agnieszka Wojciechowska-Sej

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43

Czas

5 października 2021, wtorek, godz. 17:17

prowadzi

Agnieszka Wojciechowska-Sej

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE