Przejdź do sekcji:

Wykład Marii Tsansanoglou o kolekcji George'a Costakisa

Zapraszamy na wykład Marii Tsansanoglou - dyrektorki Państwowego Muzeum Sztuki w Salonikach, podczas którego opowie o historii niezwykłej kolekcji Costakisa.


INFO

Miejsce

sala wykładowa, ms2, Ogrodowa 19

Czas

12 kwietnia 2022, wtorek, godz. 18.00

George Costakis wychował się w Moskwie, dokąd z wyspy Zakynthos przeprowadziła się jego rodzina. Był  kierowcą placówki dyplomatycznej gdy jednocześnie zaczął realizować swoją pasję - budować kolekcję rosyjskiej sztuki awangardowej. Jak po latach wspominał w drugiej połowie lat 40. nadano mu przydomek “szalonego Greka”, gdyż interesował się progresywną sztuką lat 20. zakazaną w dobie stalinizmu. Przyjaźnił się z artystami Władimirem Tatlinem, Aleksandrem Rodchenko, Warwarą Stiepanową, Marciem Chagallem, Michaiłem Łarionowem i Natalią Gonczarową. Costakis wierzył iż ich twórczość na powrót zyska uznanie społeczne, a jego raczej skromne moskiewskie mieszkanie w latach 60. i 70. funkcjonowało jako nieoficjalne Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Historię kolekcji przybliży Maria Tsantsanoglou, która prowadzi muzeum gdzie dziś zdeponowany jest zbiór.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Awangardowe muzeum"

_________________________________________________________________________________________________________

Maria Tsantsanoglou jest dyrektorką Państwowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach. Obroniła doktorat na temat „Futuryzm rosyjski, historia i recepcja” na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie w 1993 roku. Zajmuje się głównie rosyjską awangardą, w tym m.in. poezją wizualną, relacjami sztuki i polityki oraz międzykulturowością. Zorganizowała wiele wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej, Opublikowała wiele artykułów, a także brała udział w licznych konferencjach w Grecji i za granicą.


WIĘCEJ INFO

prowadzi

Maria Tsantsanoglou

język wykładu

angielski

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

sala wykładowa, ms2, Ogrodowa 19

Czas

12 kwietnia 2022, wtorek, godz. 18.00

prowadzi

Maria Tsantsanoglou

język wykładu

angielski

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE