Przejdź do sekcji:

Wykład Leona Wainwrighta o Aubreyu Williamsie

Zapraszamy na wykład Leona Wainwrighta - profesora historii sztuki, podczas którego przybliży postać artysty.

INFO

Miejsce

sala wykładowa, ms2, Ogrodowa 19

Czas

26 stycznia 2023, czwartek, godz. 18.00

Obrazy Aubreya Williamsa czytać można z różnych perspektyw. Pierwsza z nich pozwala spojrzeć na ewolucję malarstwa brytyjskiego w połowie XX wieku. Inna dotyczy sposobu, w jaki ludzie pochodzenia afrykańskiego walczyli o swoją wolność, iskrząc się nowoczesną kreatywnością. Jeszcze inna mówi o Wielkiej Brytanii i Gujanie Jamajce, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, tj. wszystkich tych miejscach, gdzie mieszkał i pracował Aubrey Williams i gdzie wystawiał swoją sztukę. Są to historie o tym, co oznaczało bycie artystą w kilku miejscach jednocześnie. Wykład przedstawi sztukę Williamsa wobec twórczości jemu współczesnych (zwłaszcza w dialogu z Frankiem Bowlingiem i sztuce popu), jak również o kontekście historycznym. Profesor Wainwright posłuży się w swojej prezentacji specyficznie pojmowaną geografią – zarówno w sensie fizycznym, jak i kulturowym – na wskroś kontynentów i wskazując jako miejsce docelowe Łódź. 


Leon Wainwright jest profesorem historii sztuki na The Open University i laureatem Philip Leverhulme Prize w dziedzinie historii sztuki. Jego badania mają charakter interdyscyplinarny i transatlantycki. Wydał siedem książek, w tym m.in. "Timed Out: Art and the Transnational Caribbean" (2011) i "Phenomenal Difference: A Philosophy of Black British Art" (2017), a wraz z Paulem Woodem i Charlesem Harrisonem najnowszy tom w uznanej serii antologii "Art in Theory: The West in the World" (2021).

WIĘCEJ INFO

prowadzi

Leon Wainwright

język wykładu

angielski

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

sala wykładowa, ms2, Ogrodowa 19

Czas

26 stycznia 2023, czwartek, godz. 18.00

prowadzi

Leon Wainwright

język wykładu

angielski

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE