Przejdź do sekcji:

Wykład "Artyści z naszej okolicy. Jak o niej opowiadali" z cyklu "Spotkania na antresoli"

Zapraszamy na pierwszy po krótkiej przerwie wykład z cyklu "Spotkania na antresoli". O artystkach i artystach z okolicy opowie Maciej Cholewiński - archiwista Muzeum Sztuki w Łodzi.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

31.03.2022, czwartek, godz. 18.00

Mawia się, że Łódź, a i w ogóle nasza okolica (Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki, Łowicz, Łask, Opoczno czy Tuszyn) była wielokulturowa, że przynajmniej cztery narodowości tworzyły jej specyfikę i charakter: Żydzi, Polacy, Niemcy oraz Rosjanie.

Każdy z artystów, o których będzie mowa wniósł do polskiej kultury własny styl, wrażliwość. Opowiedział swoją historię. Niektórzy pozostali wierni tradycji i stworzyli dzieła zrozumiałe dla wszystkich, tak dla przedstawicieli swojej narodowości, jak i innych. Jednak z Łodzią i okolicami związali się również artyści, którzy próbowali opisać świat w sposób, jak to dziś mówimy „awangardowy”, doświadczając ostracyzmu, niezrozumienia, niechęci, nierzadko kpin i złośliwości – od  wszystkich. I „swoich”, i „obcych”.

Gdzie tkwią korzenie podziałów? W tradycyjnym podejściu do świata czy w radykalizmie towarzyszącym jego zmienianiu? Co powoduje konflikt? Zbyt wielkie przywiązanie do przeszłości czy nadmierny zapał rewolucyjny?  

Występują: Marceli Słodki, Aron Muszka, Jankiel Adler, Jerzy Ryszard Krauze, Karol Hiller, Władysław Strzemiński, Wacław Dobrowolski, Katarzyna Kobro i inni.

Wykład ilustrowany będzie cyfrowymi reprodukcjami prac i materiałów pochodzących ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

WIĘCEJ INFO

prowadzanie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

31.03.2022, czwartek, godz. 18.00

prowadzanie

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE