Wykład "Artyści z naszej okolicy. Jak o niej opowiadali" z cyklu "Spotkania na antresoli"
Zapraszamy na pierwszy po krótkiej przerwie wykład z cyklu "Spotkania na antresoli". O artystkach i artystach z okolicy opowie Maciej Cholewiński - archiwista Muzeum Sztuki w Łodzi.
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli
Czas
Mawia się, że Łódź, a i w ogóle nasza okolica (Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki, Łowicz, Łask, Opoczno czy Tuszyn) była wielokulturowa, że przynajmniej cztery narodowości tworzyły jej specyfikę i charakter: Żydzi, Polacy, Niemcy oraz Rosjanie.
Każdy z artystów, o których będzie mowa wniósł do polskiej kultury własny styl, wrażliwość. Opowiedział swoją historię. Niektórzy pozostali wierni tradycji i stworzyli dzieła zrozumiałe dla wszystkich, tak dla przedstawicieli swojej narodowości, jak i innych. Jednak z Łodzią i okolicami związali się również artyści, którzy próbowali opisać świat w sposób, jak to dziś mówimy „awangardowy”, doświadczając ostracyzmu, niezrozumienia, niechęci, nierzadko kpin i złośliwości – od wszystkich. I „swoich”, i „obcych”.
Gdzie tkwią korzenie podziałów? W tradycyjnym podejściu do świata czy w radykalizmie towarzyszącym jego zmienianiu? Co powoduje konflikt? Zbyt wielkie przywiązanie do przeszłości czy nadmierny zapał rewolucyjny?
Występują: Marceli Słodki, Aron Muszka, Jankiel Adler, Jerzy Ryszard Krauze, Karol Hiller, Władysław Strzemiński, Wacław Dobrowolski, Katarzyna Kobro i inni.
Wykład ilustrowany będzie cyfrowymi reprodukcjami prac i materiałów pochodzących ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.