Wystawy planowane na 2018 rok

 

Awangarda i państwo

 

ms1, Więckowskiego 36, wszystkie piętra

26 października 2018 – luty 2019

kuratorzy: Dorota Monkiewicz oraz zespół

Wystawa i projekt badawczy mają na celu przyjrzenie się postawom artystów polskich wobec aparatu państwowego na przestrzeni XX i XXI wieku. Polityczność sztuki awangardowej była wielokrotnie proklamowana, ale również sytuowana po stronie różnych ideologii. Wyobrażenia o porządku politycznym oscylowały między utopijnymi realizacjami i pragmatyzmem realnej polityki. Różnorodność prezentowanych prac, będących wyrazem odmiennych ideologii,  zarysowuje pełną skalę – od postaw lewicowych po prawicowe – ze szczególnym uwzględnieniem postaw anarchistycznych. Jednym z celów projektu będzie analiza sztuki pod względem politycznego potencjału działań artystycznych.

 

Wielka Wojna

(tytuł roboczy)

ms2, Ogrodowa 19, parter

23 listopada 2018 – marzec 2019

kuratorzy: Paulina Kurc-Maj, Paweł Polit, Anna Saciuk-Gąsowska i zespół

Pierwsza wojna światowa, nazwana przez sobie współczesnych Wielką Wojną, zmieniła nie tylko wyobrażenie o tym, jakie mogą być skutki działań zbrojnych. Zmieniła także układ sił i granice w Europie, dając wyczekiwaną suwerenność kilku państwom, w tym Polsce. Jednocześnie jej skutki polityczne, związane z upadkiem europejskich imperiów, problemami gospodarczymi i niepokojami społecznymi, doprowadziły do rozwoju najpierw komunizmu a potem faszyzmu, które parły do kolejnej konfrontacji zbrojnej. Jako pierwszy konflikt totalny, zmieniający radykalnie oblicze świata, Wielka Wojna pozostawiła też ogromne skutki społeczne i w znaczący sposób wpłynęła na sztukę, stając się katalizatorem istotnych zjawisk awangardowych. Na panoramiczną wystawę składają się dzieła twórców polskich i zagranicznych, a także dokumenty z epoki, mające zarówno charakter afirmatywny wobec wojny, jak i wyrażający przerażenie i potępienie. Celem wystawy jest nie tylko pokazanie wpływu, jaki wywarła hekatomba pierwszej wojny światowej na sposób patrzenia na świat przez artystów, ale także wskazanie na te jej konsekwencje, które przyczyniły się do stworzenia nowoczesnej kultury.

 

WYSTAWY CZASOWE – POZA MUZEUM SZTUKI

 

Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński

Centres G. Pompidou, Paryż

24 października 2018 - 14 stycznia 2019

kurator: Karolina Lewandowska, Jarosław Suchan

Największa do tej pory prezentacja sztuki Kobro i Strzemińskiego we Francji to równocześnie projekt mający na celu wydobycie z tego dorobku wątków mniej do tej pory eksponowanych, związanych z jednej strony z cielesnością, z drugiej – ze szczególnym sposobem ujęcia człowieka jako istoty gatunkowej. Wystawa zbudowana będzie na napięciach między pozytywizmem, postrzeganym jako ideowy kontekst tej twórczości, a „nawiedzającymi” ją momentami myśli nieracjonalistycznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.