Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm

ms1, ul. Więckowskiego 36
6 września 2013 – 10 listopada 2013

Skażona promieniotwórczo strefa w Czarnobylu, marsjański pejzaż pustyni Atacama w Chile, spustoszona falą tsunami Fukushima stały się miejscami, w których Angelika Markul odnajduje przejawy działania nieokiełznanych sił. Czasami niewiadomego pochodzenia, częściej wyzwolone przez błędy ludzi czy uboczne skutki ludzkich działań, siły te oddziałują na nasz świat, zazwyczaj z niszczycielską mocą. Dlatego też budzą przerażenie i postrzegane są jako demoniczne.

Angelika Markul lokuje owe niszczycielskie i nieokiełznane siły poza kulturowymi kategoriami dobra i zła, ale jednocześnie rozpoznaje ich nieodpartą moc przyciągania. Ulegając im po trosze, ukazuje je nam, a nawet do pewnego stopnia wzmacnia, by współczesny demonizm mógł się ujawnić w mieszaninie fascynacji i niepokoju.

Wykonane przez artystkę obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo zakomponowane są w sposób wywołujący przejmujące doświadczenie. Wystawa nie tylko stanowi refleksję nad nieokiełznanymi siłami, ale sama je również wyzwala.

Muzeum Sztuki w Łodzi prezentuje najnowsze, niepokazywane dotąd prace artystki, w tym wyróżnioną nagrodą Prix SAM 2012 „Bambi w Czarnobylu”, która zostanie pokazana również w paryskim Palais de Tokyo. Praca powstała w oparciu o materiał filmowy z wyprawy artystki do strefy „zero” w okolicach elektrowni w Czarnobylu. Wśród dzieł zaprezentowane są również te zrealizowane w efekcie pobytów Angeliki Markul na pustyni Atacama i w Fukushimie.

Angelika Markul – urodziła się w 1977 roku w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Malakoff pod Paryżem. Zadebiutowała w Polsce w czerwcu 2006 roku wystawą „Sen muchy” prezentowaną w Galerii Foksal. Artystka działa aktywnie na międzynarodowej scenie sztuki współczesnej. Do najważniejszych projektów indywidualnych, które zrealizowała w Polsce należą: „La Clarté Souterraine”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2007), „Nów”, CSW Znaki Czasu w Toruniu (2009)  oraz jej ostatnie wystaw w Galerii Labirynt w Lublinie oraz „Polowanie” w białostockiej Galerii Arsenał (2012). Brała także udział w wystawach zbiorowych, m.in.: „Ponowoczesność i życie wieczne”, Miejska Galeria Arsenał, Poznań (2007), „Pamięć tej chwili z perspektywy lat, które miną”, Fabryka Schindlera, Kraków (2007), rzeźba/performance „Iceberg”, w czasie otwarcia CSW Znaki Czasu, Toruń (2008), „Wolność od-zysku”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2009), „Podążaj za białym królikiem”, Bunkier Sztuki, Kraków (2010), Focus Łódź Biennale (2010). W ramach wystaw zbiorowych oraz pokazów indywidualnych prezentowała swoje prace w wielu ważnych instytucjach artystycznych na świecie, m.in. wielokrotnie w Paryżu i wielu innych miastach Francji, w Niemczech (Berlin, Dortmund), we Włoszech (Turyn, Wenecja), w Szwajcarii (Lugano, Locarno) ponadto w Londynie, Madrycie, Trondheim, Montrealu czy Jokohamie. W tym roku zaprezentowała m.in. „Installatione Monumentale” w  Domaine départamentale de Chamarande.

Kurator: Jarosław Lubiak

Koordynacja: Martyna Gajda 

W dniu otwarcia wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

8.09.2012, g. 17.00: Oprowadzanie kuratorskie (wstęp wolny)

5.10.2013, g. 11.11 i 13.13: Straszne kleksy. Warsztat dla dzieci (zapisy pod nr 605 060 063)

11.10.2013, g. 23.59: Nocne oprowadzanie po wystawie (wstęp wolny)

9.11.2013: Straszne kleksy. Warsztat dla dzieci (zapisy pod nr 605 060 063)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.