Wystawa choreograficzna: Układy odniesienia. Choreografia w muzeum

ms¹, ul. Więckowskiego 36
5 kwietnia 2016 - 8 maja 2016 

Artystki / artyści: Alex Baczyński-Jenkins, Przemek Kamiński, Ramona Nagabczyńska, Anna Nowicka, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska, Iza Szostak, Kasia Wolińska, Marta Ziółek

Efektem eksperymentów w dziedzinie tańca w drugiej połowie XX wieku było znaczne poszerzenie rozumienia pojęcia choreografii. Termin ten, jako zbiór różnorodnych praktyk przez dekady rozwijanych na skrzyżowaniu sztuk, współcześnie nie musi już oznaczać wyłącznie komponowania ruchu ciał czy zapisu tanecznych kroków. Narzędzia choreograficzne służą wytwarzaniu relacji między różnymi elementami w organizujących czas i przestrzeń strukturach, a także badaniu ich dynamiki i intensywności. Choreografia pozwala na krytyczną refleksję nad cielesnością, podmiotowością, performatywnością i samymi warunkami produkcji sztuki. Jest rodzajem zmysłowej analizy, która działa na przecięciu tego, co intymne, społeczne, polityczne, estetyczne.

Wystawa choreograficzna "Układy odniesienia. Choreografia w muzeum" ma na celu przyjrzenie się praktykom oraz sposobom prezentacji działań performatywnych wspólnie z grupą polskich choreografek i choreografów. Artyści zaproszeni zostali do tymczasowego wykorzystania pierwszego piętra Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 jako przestrzeni prób i badań. W trakcie pobytu w Muzeum, w godzinach jego regularnego otwarcia, twórcy powrócą do zagadnień obecnych w ich dotychczasowych pracach, badając możliwości otwarcia własnej praktyki artystycznej na widzów. W drugiej połowie kwietnia opuszczą przestrzeń wystawy, zostawiając po sobie partytury, obiekty, dokumenty i sytuacje, których w Muzeum będzie można doświadczać do 8 maja 2016 roku.

Działania artystów oraz pozostawione po nich ślady, będą okazją do przemyślenia roli ruchu, uważności i wielozmysłowej percepcji w naszej ciągle aktualizującej się relacji z otoczeniem. Co kieruje naszą uwagą? Jaką rolę w percepcji odgrywają emocje, afekty i wyobrażenia? W jaki sposób na nasze działanie wpływa to, na co patrzymy? Jak komponujemy się z dynamiką ruchu innych elementów w otaczającej nas rzeczywistości? Co dla nas jest układem odniesienia?

Kuratorzy: Katarzyna Słoboda, Mateusz Szymanówka

WYDARZENIA:

5.04.2016, ms¹ (wtorek) 

Początek wystawy. Większość artystów/artystek będzie przebywać w przestrzeniach wystawy do 10.04 (niedziela), część do 14.04 (czwartek)

9.04.2016, ms¹ (sobota) g. 11.00-19.00

g. 11.00-14.00 Warsztaty z choreografkami

g. 15.00-18.00 Otwarte działania choreograficzne

g. 18.00 Dyskusja z udziałem artystów/artystek, prowadzenie: Mateusz Szymanówka

16.04.2016, ms¹ (sobota) g. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie (Mateusz Szymanówka)

23.04.2016, ms¹ (sobota) g. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie (Katarzyna Słoboda)

8.05.2016, ms¹ (niedziela) g. 17.00 (UWAGA, ZMIANA TERMINU)

Działanie choreograficzne z udziałem Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.