Rozdzielona Wspólnota - The Inoperative Community II

ms², ul. Ogrodowa 19
20 maja 2016 - 28 sierpnia 2016
Ekspozycja przygotowana we współpracy z Raven Row w Londynie
 

Rozdzielona wspólnota – The Inoperative Community II to nowa, przygotowana specjalnie dla Muzeum Sztuki w Łodzi odsłona wystawy oryginalnie projektowanej dla galerii Raven Row w Londynie, prezentująca stworzone na potrzeby kina, telewizji i galerii awangardowe filmy poświęcone idei wspólnoty i zmieniającej się naturze relacji w jej obrębie. Wydźwięk prac został podkreślony poprzez aranżację architektoniczną, która zaprasza widza do kolektywnego odbioru projekcji.

To kolejny organizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi projekt wpisujący się w tradycję eksperymentu w przestrzeni wystawienniczej, eksploracji nowych obszarów prezentowania sztuki współczesnej, badania granic muzeum. Odwiedzający zostaną skonfrontowani z nowatorskim, „kinowym” sposobem oglądania prac w tradycyjnej przestrzeni wystawienniczej, dzięki czemu powstaje obszar badania percepcji dzieła sztuki w zależności od sposobu jego prezentacji. Pozwala to na prześledzenie wzajemnych wpływów między galerią a kinem i efektów takiej koegzystencji. Sama architektura wystawy stawia jej widza w nowym położeniu – tradycyjny dla ekspozycji muzealnych indywidualny sposób odbioru dzieła sztuki zmienia się tu w doświadczenie wspólnotowe, co koresponduje z wymową prac pokazywanych w ms2.

Prezentowane na ekspozycji filmy koncentrują się na okresie między 1968 a 1984 rokiem i albo nawiązują do ówczesnych debat estetycznych, albo stanowią refleksję nad ruchami społecznymi i politycznymi tamtych lat. Motywem przewodnim wszystkich obrazów jest problematyka jednostki funkcjonującej w ramach określonej wspólnoty, przy czym nacisk kładzie się tu bardziej na ontologiczny niż społeczny wymiar tej relacji – na sposób istnienia jednostki wobec pewnej zbiorowości.

W przestrzeni ms2 zaaranżowano dźwiękochłonne sale, a prezentowane w nich filmy to ponad 60 godzin projekcji. W każdej z sześciu sal pokazywany będzie jeden wyświetlany kilkakrotnie w ciągu dnia obraz, w usytuowanej zaś w centrum galerii większej „sali kinowej” każdego dnia tygodnia zostanie wyświetlony inny zestaw filmów. Tydzień rozpoczyna się od prac nakręconych pod koniec lat 60., a kończy w każdą niedzielę filmami powstałymi po 2000 roku.

W ramach wystawy prezentowane będą filmy i prace wideo takich twórców, jak: Jane Arden, Eric Baudelaire, Ericka Beckman, Walerian Borowczyk, Věra Chytilová, Cinema Action, Lav Diaz, Mati Diop, Stephen Dwoskin, Luke Fowler, Johan Grimonprez Jean-Pierre Gorin, Marc Karlin,  Laura Mulvey, Kira Muratova, Pere Portabella, Yvonne Rainer, Jackie Raynal, Ben Rivers, Ben Russell, Helke Sander, Jon Sanders, Albert Serra, Leslie Thornton, Humphry Trevelyan, James Scott, Peter Wollen, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski

Kurator: Dan Kidner
Asystentka kuratora: Maria Franecka
Koordynator: Przemysław Purtak
Architektura wystawy: Krzysztof Skoczylas 

Dla odwiedzających ekspozycję Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało bilet wielokrotnego wstępu.

PROGRAM

MAPA WYSTAWY

 
Kopia cyfrowa filmu A. Żuławskiego udostępniona przez :
 

 

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.