Pauline Boty i pop-art

ms2, Ogrodowa 19 
14 marca – 18 maja 2014

Wystawa jest projektem Muzeum Sztuki w Łodzi i Wolverhampton Art Gallery.

Pauline Boty była jedyną malarką współtworzącą brytyjski pop-art. Mimo niespodziewanej śmierci w wieku 28 lat, zdążyła odcisnąć wyraźne piętno na brytyjskiej scenie artystycznej lat 60. XX wieku, obok twórców takich jak David Hockney, Peter Blake czy Allen Jones.

W Muzeum Sztuki po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona jej twórczości: od okresu poszukiwań i wczesnych eksperymentów aż po ostatnie prace malarskie, niosące polityczne i społeczne przesłanie, wyrażające celebrację, a zarazem krytykę kultury masowej lat sześćdziesiątych. Ekspozycja z jednej strony zaprezentuje sztukę Boty w szerszym kontekście brytyjskiego pop-artu, a z drugiej - pozwoli przyjrzeć się twórczości artystki ze współczesnej perspektywy badawczej, przesuwając akcent z dominującego w dotychczasowych interpretacjach tematu fetyszyzacji ikon kultury masowej w stronę perspektywy feministycznej (obrazy z serii „This is Man’s World”) oraz krytycznego spojrzenia na historię sztuki XX wieku.

Brytyjski pop-art realizował się w napięciu pomiędzy fascynacją kulturą masową a krytycznym komentarzem i próbą problematyzacji rzeczywistości politycznej i kulturowej lat 60. (zimna wojna, patriarchat, konsumpcjonizm). By unaocznić ten kontekst, a jednocześnie pokazać odrębność i oryginalność Boty na jego tle, wystawa obejmie, oprócz prac samej artystki, także wybór dzieł brytyjskich twórców pop-artu z bogatej kolekcji Wolverhampton Art Gallery, między innymi Petera Blake'a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa, Eduardo Paolozziego, Joe'ego Tilsona.

Partnerem projektu jest Centrum Sztuki w Wolverhampton, znane z niezwykle cennej kolekcji pop-artu. W ostatnich latach Centrum rozwija badania nad postacią Pauline Boty, prowadzone głównie przez Sue Tate – autorkę książek o artystce i współkuratorkę łódzkiej wystawy. 

W Łodzi znajduje się jedyny w zbiorach polskich instytucji obraz Boty „My Colouring Book” – przekazany w latach 70. XX wieku przez galerię Grabowskiego w Londynie. Wystawie będzie towarzyszyć popularnonaukowe wydawnictwo przybliżające postać artystki oraz kontekst sceny sztuki brytyjskiej lat 60.; w sprzedaży dostępny będzie także anglojęzyczny katalog wydany przez Wolverhampton Art Gallery. Zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, skoncentrowany na współczesnej recepcji postaci Pauline Boty i odniesieniach do jej twórczości obecnych w aktualnej sztuce.  

kuratorki: Sue Tate, Maria Morzuch
koordynacja: Beata Bocian 

Film z wystawy 

Partner:

Partner programu towarzyszącego:

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

ms2, ul. Ogrodowa 19
15 marca 2014, sobota, g. 16.00 

Spotkanie z Sue Tate – kuratorką wystawy

ms2, ul. Ogrodowa 19
28 marca 2014, piątek, g. 17.30

Performans Angeliki Fojtuch

ms2, ul. Ogrodowa 19
5 kwietnia 2014, sobota, g. 11.11

Warsztat malarza
Prowadzi: Marta Wlazeł

ms2, ul. Ogrodowa 19
My Colouring… Wall. Akcja malarska 
Finał akcji 11 kwietnia 2014, piątek, g. 17.17

Prowadzi: Barbara Kaczorowska

ms2, ul. Ogrodowa 19
24 kwietnia 2014, czwartek, godz. 18.00
Jessica Morgan (Tate Modern, Londyn), wykład "The World Goes Pop"

ms2, ul. Ogrodowa 19
29 kwietnia 2014, wtorek, godz. 18.00
David Crowley (Royal College of Art, Londyn), wykład "Pauline Boty i kino pop" 

ms2, ul. Ogrodowa 19
8 maja 2014, czwartek, g. 18.00 
Agata Jakubowska: Artystki i pop. Boty – Szapocznikow – Pinińska-Bereś

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.