Paralaksa. Spojrzenia Zbigniewa Rogalskiego

Wystawa jest przeglądem twórczości Zbigniewa Rogalskiego od jego wczesnych obrazów po najnowsze obiekty. Nie tyle jest to retrospektywa, co wystawa tematyczna skoncentrowana na głównym motywie artystycznej aktywności Zbigniewa Rogalskiego, a mianowicie transformacji spojrzenia. Posiadając wybitne techniczne zdolności oraz talent wynalazcy, artysta proponuje wizualne eksperymenty, które stanowią przekroczenie a czasem nawet odwrócenie klasycznej malarskiej techniki perspektywy. Rogalski wynajduje nowy sposób widzenia, który można nazwać paralaksą, korespondującą z najnowszymi zjawiskami w nauce, technologii i kulturze.

Wystawa nie tylko gromadzi dzieła Rogalskiego, aby zilustrować jego wizualne wynalazki. Przez zestawienia prac tworzy wyjątkowe wzrokowe doświadczenie, w którym odsłania się spojrzenie w jego relacjach z pragnieniem, tęsknotą, fantazją i śmiercią. Unikalną cechą obrazów Rogalskiego jest to, że spojrzenie ucieleśnione jest w nich jako prawdziwie malarska materia. Można powiedzieć, że spojrzenie jest zmaterializowane w jego malarstwie.

Dzieło Rogalskiego może być traktowane jako wizualny kontrapunkt wobec współczesnych koncepcji teoretycznych zwłaszcza formułowanych przez takich myślicieli jak Slavoj Žižek (The Parallax View), Jacques Lacan (Les quatre concepts fondamentaux de la psychanalyse, 1964) i Paul Virilio (La machine de vision, 1988). W żadnym wypadku jego obrazy nie stanowią jednak ilustracji teoretycznych tez, raczej stanowią wkład na swoich własnych prawach, stawiający pytania i proponujący odpowiedzi za pomocą środków wizualnych.

W końcu również, a może przede wszystkim wystawa Zbigniewa Rogalskiego jest dla widzów wielką przyjemnością malarstwa, a jednocześnie konfrontacją z przenikliwym spojrzeniem sztuki współczesnej.

kurator: Jarosław Lubiak

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.