Magda Moskwa. Nomana

ms2, ul. Ogrodowa 19
6 marca - 16 maja 2015 

Retrospektywna wystawa Magdy Moskwy to prezentacja jednej z najbardziej oryginalnych i konsekwentnych postaw wobec malarskiego medium. Twórczość artystki dotyka tematu ciała: od wczesnych prac, poprzez charakterystyczne portrety kobiece, aż po najnowsze ekspresyjne „cielesne” reliefy i dzieła zacierające granicę między malarstwem a rzeźbą. W twórczości Magdy Moskwy nie chodzi jednak o odwzorowanie zewnętrzności, ale „ucieleśnienie wewnętrzności” pozwalające zobrazować interesujące artystkę warstwy psychiczne i stany emocjonalne.

Na wystawie zaprezentowane zostały najważniejsze obrazy ostatnich dwudziestu lat, a także ubrania będące formami mentalnych kombinezonów, fotografie oraz instalacje. Wystawa ukazywała także pełne spektrum bogatego warsztatu Magdy Moskwy. Obok klasycznej techniki olejnej artystka używa m.in. substancji wykorzystywanych w złotnictwie (mikstion) czy żywic (szelak). Od pewnego czasu rozwija autorską technikę malarską, w której podłoże stanowi reliefowo opracowana zaprawa kredowa na desce.

Charakterystycznym tematem podejmowanym przez Magdę Moskwę są portrety kobiet, których krucha cielesność naznaczona jest stygmatami rytuałów przejścia. Na wystawie zaprezentowane zostały także nieliczne męskie przedstawienia – portret z kolekcji Muzeum Sztuki oraz akt męski we wnętrzu. Obok pełnopostaciowych przedstawień zaprezentowane zostały wizerunki wykadrowanych fragmentów ciała, obrazy dłoni.

Dzięki retrospektywnemu charakterowi wystawy możliwe było odnalezienie charakterystycznych wizualnych tropów, mających swój początek we wczesnym etapie jej twórczości, których powtarzalność i ewolucję możemy zaobserwować w późniejszych pracach. Pojawiają się one w tle portretowanych osób (motywy kwiatowe) lub jako malarskie znaki szczególne wpisane w postacie.

Ostatnie lata pracy artystki związane były z eksplorowaniem „cielesności obrazu”. Podobnie jak wcześniejsze, krępujące ubrania-skorupy mają niedomknięcia kształtu i pęknięcia, tak samo cielesne reliefy i obiekty cechuje przerwane lico i zagłębienia. Niemal wszystkie obrazy podpisywane są wyłącznie hasłem „Bez tytułu”. Tajemniczy tytuł wystawy "Nomana" musi więc zebrać pod tym wezwaniem wszystkie postaci z obrazów. Forma i temat składają się na szczególny i intymny malarski wszechświat Magdy Moskwy.

Muzeum Sztuki do tej pory przedstawiało twórczość Magdy Moskwy m.in. na wystawach „Poza zasadą rzeczywistości. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” czy „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji artystki, Galerii Opus, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, prywatnych właścicieli oraz z kolekcji Muzeum Sztuki.

Magda Moskwa studiowała Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Łodzi. Prezentowała swoje prace na indywidualnych wystawach  m.in. w: Galerii Opus w Łodzi, Galerii Wizytującej w Warszawie. W ostatnim czasie jej obrazy pokazywane były na wystawach: „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” (MSN)  i „Corpus” (Zachęta) w Warszawie.

Kuratorka: Maria Morzuch
Architektura wystawy: Magda Moskwa i Maria Morzuch
Koordynator: Przemysław Purtak 
Opracowanie graficzne zaproszenia i plakatu: Grupa Projektor

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE: 

15 marca 2015, niedziela, g. 12:00
ms2, ul. Ogrodowa 19
Oprowadzanie kuratorskie: Maria Morzuch


24 marca 2015, wtorek, g. 18.00
ms2, ul. Ogrodowa 19
Jarosław Lubiak, Ciało obrazu
   

17 kwietnia, piątek, g. 18.00

ms2, ul. Ogrodowa 19
Lena Wicherkiewicz, Epifanie wewnętrzności

Warsztaty z krytyki sztuki
Start: 6 marca 2015, piątek, g. 18.00
Przedmiotem analiz krytycznych podejmowanych przez uczestników była wystawa indywidualna Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Uczestnikami mogą być studenci (dowolnego roku i kierunku) zainteresowani krytyką artystyczną. O przyjęciu na warsztaty (liczba miejsc: 15) decyduje kolejność zgłoszeń na adres zapisy.seminarium@gmail.com.

Harmonogram:

12 marca 2015, czwartek, g. 17.15

Spotkanie Magdaleną Moskwą – artystką i Marią Morzuch – kuratorką wystawy

Początek kwietnia
Analiza wybranych tekstów krytycznych – seminarium

Połowa kwietnia
Sposoby odczytywania wystawy jako aranżacji przestrzennej – seminarium

Początek maja
Oddanie tekstów przez uczestników warsztatów

Koniec maja
Analiza tekstów napisanych przez uczestników warsztatów – seminarium

Opieka merytoryczna: Leszek Karczewski, Daniel Muzyczuk, Paweł Polit

Szczegółowe informacje: Centrum Muzeologiczne, nr tel. (42) 633 97 90

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.