Katarzyna Kobro & Wladyslaw Strzeminski. Een Poolse avant-garde

INFO

Miejsce

Gemeentemuseum Den Haag
Stadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag

Czas

23.03.2019 - 30.06.2019

Kuratorzy wystawy

Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi), Hans Janssen (Gemeentemuseum), Daniel Koep (Gemeentemuseum)

Wiosną 2019, w zaprojektowanej przez H. P. Berlage – jednego z prekursorów nowoczesnej architektury – siedzibie haskiego Gemeentemuseum, dojdzie do ważnego spotkania. Podzielony na dwie części parter muzeum stanie się miejscem, w którym prace Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego wejdą w dialog z największą na świecie neoplastyczną kolekcją prac Pieta Mondriana, jak również innych twórców De Stijl.

Dzieła łódzkich artystów wypełnią parter pierwszego skrzydła budynku, drugie zajmą prace członków jednego z najbardziej wpływowych ruchów artystycznych XX wieku. Swojego rodzaju pomostem między dwiema częściami ekspozycji będzie zaś zainicjowana przez Kobro i Strzemińskiego kolekcja grupy a.r., która powstała z darów m.in. przedstawicieli De Stijl. Tak pomyślany układ ma na celu unaocznienie odwiedzającym międzynarodowego charakteru fenomenu grupy a.r. Zaprezentowanie twórczości Kobro i Strzemińskiego w kontekście prac niderlandzkich artystów awangardowych pozwoli również zwrócić uwagę na drugi, kluczowy – obok rosyjskiego konstruktywizmu – punkt odniesienia dla ich twórczości, którym był właśnie neoplastycyzm.

Ta, kolejna już, europejska prezentacja dorobku Kobro i Strzemińskiego, rozwija wątki z ekspozycji w Museo Reina Sofia (Madryt), Moderna Museet (Malmö) oraz Centre Pompidou (Paryż), gdzie do interpretacji twórczości pary awangardystów wykorzystano pojęcie „prototypu” i wychodzącą od niego ideę „realnej utopii”, rozumianą jako projektowanie coraz to nowych modeli mogących służyć do realizowania praktycznych rozwiązań przekształcających rzeczywistość społeczną. Wystawa pozwoli pokazać międzynarodowej publiczności, że łódzcy awangardyści w wysuwaniu tak pojętych konceptów artystycznych szli ramię w ramię z twórcami De Stijl. Wspólnym celem było stworzenie zupełnie nowej kultury plastycznej oraz ciągłe ulepszanie otaczającego świata przy pomocy sztuki.

Odwiedzający Gemeentemuseum zobaczą niemal wszystkie prace Katarzyny Kobro i znaczną część dorobku Władysława Strzemińskiego. Zaprezentowane zostaną dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi i z innych kolekcji publicznych i prywatnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zgromadzenie ich w jednym miejscu i czasie pozwoli zobaczyć, jak poszczególne etapy twórczości Kobro i Strzemińskiego odnoszą się do idei „realnej utopii”, a bezpośrednie sąsiedztwo prac Pieta Mondriana i De Stijl pozwoli ujrzeć tę twórczość w szerszych europejskich ramach. Warto dodać, że współpraca Muzeum Sztuki i Gemeentemuseum będzie miała kontynuację, która ów kontekst pozwoli przenieść do Łodzi. W pewnym stopniu odtworzy go planowana obszerna wystawa prac Pieta Mondriana, która obejmie całokształt jego twórczości.

Przygotowana w Gemeentemuseum ekspozycja jest ważnym elementem działań Muzeum Sztuki w Łodzi – po prezentacjach w Madrycie, Malmö i Paryżu – wspieranych przez Instytut Adama Mickiewicza i mających na celu przypomnienie światowej publiczności o należnym tej parze artystów miejscu w historii sztuki XX wieku.

Wystawie towarzyszy katalog opublikowany w języku francuskim i angielskim przez prestiżowe wydawnictwo Skira. Na publikację składają się teksty autorów, takich jak Masha Chlenova (New School University New York, Stedelijk Museum Amsterdam), Steven Mansbach (University of Maryland, Waszyngton), Mark Wieczorek (University of Washington, Seattle), Jean-Francois Chevrier (École nationale supérieure des Beaux-Arts, Paryż), Paulina Kurc-Maj (Muzeum Sztuki w Łodzi), Andrzej Turowski (Uniwersytet Burgundzki, Dijon), Abigail Solomon-Godeau (University of California, Santa Barbara), Paweł Mościcki (Polska Akademia Nauk, Warszawa), Esther Levinger (University of Haifa), Leszek Brogowski (Université Rennes 2) czy Meghan Forbes (MoMA New York).


Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Współorganizator

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.