Katarina Zdjelar. Między dźwiękami

ms¹, ul. Więckowskiego 36
17 czerwca – 18 września 2016

W pracach Katariny Zdjelar powraca pytanie, w jaki sposób warunki społeczne, wychowanie i stosunki władzy wpływają na indywidualną tożsamość. Urodzona w Belgradzie i mieszkająca na stałe w Rotterdamie artystka używa języka i głosu jako narzędzi do badania współczesnych społeczeństw, ponieważ według jej rozpoznania to właśnie w języku, ze względu na jego potencjał do określania i tworzenia rzeczywistości, kryje się tajemnica tego, jak jednostka sytuuje się wobec konkretnej wspólnoty i jak sama siebie określa.

Najistotniejszym obszarem działalności Zdjelar są prace wideo. Choć filmy prezentowane w Łodzi powstały w konkretnych miejscach i krajach, takich jak Ghana, Albania, Serbia, Norwegia czy Słowenia, wszystkie dzieją się jakby poza czasem i mają uniwersalny wydźwięk. Ukazują świat znajdujący się w zawieszeniu i nieciągłości, między jednym a drugim momentem, między działaniem a znieruchomieniem. W twórczości serbskiej artystki równie ważne, jak dźwięki, są bowiem momenty ciszy, nagłego przestoju, w których tym widoczniejsza staje się relacja między indywidualnym rytmem jednostki a rytmem wspólnoty. Wychodząc od tego, co prywatne, osobiste, przedstawiając zamkniętą grupę, filmy Zdjelar stanowią zarazem komentarz do teraźniejszości, opowiadają o historycznych procesach, politycznych zaszłościach i proponują otwartą na interpretacje widza diagnozę współczesności.

Filmy Zdjelar często przedstawiają kulisy imaginarium naszych zmiennych i gwałtownych czasów, ukazując rzadko przedstawiane momenty, które nie przystają do powszechnej wizji współczesności. Tak dzieje się choćby w obrazie pt. „My lifetime (Malaika)”, zapisie próby Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Ghanie. Motywem przewodnim obrazu jest melodia utworu z repertuaru Miriam Makeby, południowoafrykańskiej piosenkarki zwanej „Mamą Afryka”, symbolu walki z apartheidem, całość pracy stanowi zaś refleksję na temat dawnego i współczesnego kolonializmu. Innym przykładem politycznego wydźwięku prac Zdjelar jest film „A girl, the sun, an Airplane Airplane”, rozgrywający się w studiu dźwiękowym w Tiranie i nawiązujący do historii bloku wschodniego przed polityczną transformacją, kiedy w szkole przez lata obligatoryjnie uczono wyłącznie języka rosyjskiego. Jeszcze bardziej aktualne przesłanie niesie praca „Rise Again”, w której artystka rejestruje grupę uchodźców – przedstawia ich jednak w zupełnie odmienny sposób, niż dzieje się to w dzisiejszych relacjach medialnych, podczas spokojnego spaceru po lesie w Słowenii.

Twórczość Katariny Zdjelar po raz pierwszy pojawiła się w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2012 roku przy okazji wystawy „Dla Was”, na której znalazła się praca wideo pt. „Shoum”. „Pomiędzy dźwiękami” to indywidualna prezentacja prac wideo, które Zdjelar stworzyła w ciągu kilku ostatnich lat. Zostaną na niej zaprezentowane następujące obrazy: „My lifetime (Malaika)”, „Rise again”, „Untitled (A Song)”, „A girl, the sun, an Airplane Airplane” i „Everything is gonna be”.

Kuratorka: Maria Morzuch
Koordynatorka: Martyna Gajda

FOLDER WYSTAWY

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

ms¹, ul. Więckowskiego 36
18 czerwca 2016, sobota, godz. 12.00, wstęp wolny

Oprowadzanie po wystawie: kuratorka Maria Morzuch i artystka
Katarina Zdjelar.

ms¹, ul. Więckowskiego 36
10 września 2016, sobota, godz. 11.11

Warsztat z cyklu Pół kwadrata małolata: Między dźwiękami, między
słowami. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn–pt, godz.
8.00–16.00).

ms¹, ul. Więckowskiego 36
10 września 2016, sobota, godz. 13.13

Warsztat z cyklu Familia do kwadratu: Między dźwiękami, między
słowami. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn–pt, godz.
8.00–16.00).

ms2, Ogrodowa 19
13 września 2016, wtorek, godz. 18.00, wstęp wolny

Wykład Barbary Kingi Majewskiej: Kto śpiewa? Praktyki obecności
wykonawcy w śpiewie.

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.