Jabłko. Introdukcja. Ciągle i ciągle od nowa. Mönchengladbach

Museum Abteiberg, Mönchengladbach
12 lipca – 25 października 2015

Antje Majewski, Paweł Freisler
Gościnnie: Agnieszka Polska, Jimmie Durham i Piotr Życieński

We współpracy z Fundacją Transformacja (Łódź), Eckart Brandt (Boomgarden-Projekt), Berg Garten Oase, Margarethengarten, JUKOMM im STEP, Volkshochschule Mönchengladbach, Stiftisches Humanistisches Gymnasium, Mönchengladbach Urban Planning and Parks Department, NABU NRW i Baumschule Morjan

Projekt Antje Majewski i Pawła Freislera, zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2014 roku (kuratorki: Aleksandra Jach i Joanna Sokołowska), od 12 lipca prezentowany będzie w nowej odsłonie, tym razem w Museum Abteiberg w Mönchengladbach. Wystawa zachowuje złożony charakter artystycznego, kulturowego i naukowego projektu, wkraczającego w przestrzeń publiczną poprzez akcje nasadzeń drzew oraz angażującego do współpracy wiele lokalnych organizacji i grup społecznych.

Podobnie jak to miało miejsce w Łodzi, artyści skierują uwagę publiczności na problem malejącej bioróżnorodności. Przykład jabłek pokazuje, że od momentu powstania globalnego rynku przemysłowej produkcji żywności owoce zostały zestandaryzowane, co sprawiło, że ilość ich odmian zredukowano do zaledwie kilku typów. Elementem wystawy będą artystyczno-ekologiczne akcje miejskie, które odbędą się w ramach większego projektu pt. ”Niewinny sen parku”. W ich ramach, w drugiej części października w różnych miejscach miasta zasadzonych zostanie sto drzew starych odmian jabłoni, typowych dla regionu Dolnego Renu. Owoce tych drzew będą następnie dostępne dla wszystkich mieszkańców Mönchengladbach.    

Osoby, które chciałyby zostać sponsorami drzew w ramach wspomnianej akcji, mogą zgłaszać się do organizatorów pod numerem telefonu 02161-252631. Po przekazaniu drzew sponsorom Fundacja Transformacja z Łodzi przeprowadzi szereg warsztatów dotyczących ich sadzenia i pielęgnacji.

W projekt zaangażowały się instytucje edukacyjne sąsiadujące z Museum Abteiberg, takie jak: Volkshochschule, Stiftische Humanistische Gymnasium oraz JUKOMM im STEP z Hans Jonas-Park. Wezmą w nim również udział aktywiści z lokalnych organizacji działających na rzecz rozwoju ogrodnictwa, takich jak: Berg-Garten Oase, Transition Town Initiative i Waldhaus 12 e.V. “Margarethengarten”. 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog (wydany przez: Strenberg Press), pod redakcją Aleksandry Jach, Joanny Sokołowskiej (Muzeum Sztuki w Łodzi), Antje Majewski i Susanne Titz. Pojawią się w nim teksty i utwory przygotowane przez takich autorów, jak: Jimmie Durham, Anders Ettinger, Paweł Freisler, J.K. Gibson-Graham i Ethan Miller, Antje Majewski, Agnieszka Polska, Joanna Sokołowska, Susanne Titz oraz Fundację Transformacja. Planowana data wydania: sierpień 2015.

Wydarzenia towarzyszące:

Lipiec, sierpień i październik: 
Wakacyjne kursy dla dzieci i młodzieży

Sobota, 19 września: 
Festiwal jabłka w Hans-Jonas-Park

Sobota, 26 września: 
Gotowanie w muzeum

Piątek, 23 października: 
Prezentacja przygotowana przez Fundację Transformacja

Sobota, 24 października: 
Warsztaty połączone z przekazaniem drzew sponsorom

Odsłonę projektu w Mönchengladbach wspierają:

Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen; Hans Fries Foundation; Stadtsparkasse Mönchengladbach; NABU Nordrhein-Westfalen; Baumschule Morjan treenursery, Erkelenz; firma Zortrax; Süchtelner Apfelhof, Apfelgold

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.