Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective)

ms1, ul. Więckowskiego 36
3 czerwca 2016 – 25 września 2016

Ćwiczenia w autonomii to próba wyobrażenia sobie przyszłych form wspólnotowego życia na Ziemi po spowodowanej katastrofą ekonomiczną i ekologiczną zagładzie obecnej cywilizacji.

Zaprojektowana przez Tamása Kaszása wystawa ma charakter zbliżony do prezentacji muzeów etnograficznych. Obejmuje prace Kaszása realizowane indywidualnie i we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective) od początku XXI wieku oraz nowe produkcje artystyczne stworzone specjalnie dla przestrzeni Muzeum Sztuki. Wystawa podzielona jest na dwie główne części: Archeologia przyszłości i Auto-antropologia. W pierwszej dzieła sztuki prezentowane są jako znaleziska archeologiczne, spekulatywne ślady (przyszłej) społeczności, która przetrwała zagładę nowoczesnej cywilizacji. Jej zrecyklingowane resztki funkcjonują wśród obiektów związanych z nowym budownictwem, rolnictwem, technologiami i kulturą, powstałych już w warunkach zaniku masowej przemysłowej produkcji, konsumpcji i nowoczesnej infrastruktury publicznej. W ramach Auto-antropologii koncepcja ta ujęta jest w mniejszej społecznej skali – ćwiczeń w autonomii życia i ekologii sztuki na przykładzie wspólnoty rodzinno-przyjacielsko-artystycznej (ex-artists' collective). Warsztat pracy kolektywu zakłada użycie łatwo dostępnych materiałów i technologii oraz przewiduje naukę samowystarczalności, co w rezultacie ma prowadzić do integracji rozwiązań formalnych, produkcyjnych i ideowych.

Sztuka jest dla Tamása Kaszása i ex-artists' collective laboratorium projektowania praktyk, wiedzy i estetyki, które mogłyby stać się pomocne w myśleniu o przyszłości. Propozycja artystów to próba wyobrażenia sobie tego, co nieznane, w oparciu o alternatywy istniejące, ale peryferyjne i marginalizowane w dominującym globalnie modelu gospodarki kapitalistycznej. Punktem odniesienia dla ich twórczości jest kolektywna wiedza ludowa, permakultura, oddolne ruchy społeczne i postępowe elementy modernistycznych utopii.  Badają praktyki potencjalnie użyteczne w uzyskaniu autonomii od ekonomii opartej na nierównej akumulacji kapitału i rabunkowej eksploatacji zasobów oraz od technokratycznych organizacji państwowych. Łącząc różne rejestry wiedzy, pracują nad wyobraźnią ekologiczną przyszłych mieszkanek i mieszkańców Ziemi.

Kuratorka: Joanna Sokołowska
Koordynatorki: Monika Wesołowska, Beata Bocian


Tamás Kaszás, ur. w 1976 w Dunaújváros, Anikó Loránt ur. w 1977 w Székesfehérvár, studiowali na Wydziale Intermediów Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Od 2002 współtworzą ex-artists' collective, mieszkają i pracują w Horány na wyspie Szentendrei.

Ich prace były pokazywane m.in. w S.M.A.K. w Gandawie, Ludwig Múseum i Kunsthalle w Budapeszcie, ICA Dunaújváros, Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach 12. Biennale w Stambule.

 

FOLDER TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

 

WYDARZENIA:

ms¹, Więckowskiego 36
25 czerwca, sobota, godz. 11.11 i 13.13
Tajemniczy ogród

Jak będzie wyglądał świat w przyszłości? Czy najnowsze technologie rzeczywiście zapewniają naszej planecie harmonijny, spokojny rozwój? A co się wydarzy jeżeli na ziemi znikną źródła energii, jak będziemy hodować
rośliny i zwierzęta? W jakich domach będziemy mieszkać? Na te wszystkie trudne pytania postaramy się odpowiedzieć na warsztacie przygotowanym w oparciu o wystawę Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we
współpracy z Anikó Loránt (ex-artists’ collective)
. Zajęcia dla twórczych wizjonerów, ekoentuzjastów
i technosceptyków. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 605 060 063, poniedziałek–piątek, w godzinach od 8.00 do 16.00.

ms¹, Więckowskiego 36
14 lipca, czwartek, godz. 17.00, wstęp wolny

Oprowadzanie Aleksandry Jach

Spacerując po ekspozycji, będziemy się zastanawiać, od kiedy świat stoi „u progu katastrofy”? Czy globalna dyskusja o zmianie klimatu to tylko odwracanie uwagi od problemów społecznych i politycznych? Prace Tamása Kaszása inspirują do myślenia w kategoriach postkatastroficznych. Apokalipsa dokonuje się na naszych oczach. Pozostaną po niej różne odmiany wiedzy, rzemiosło (myślenie przez działanie), kultywacja ziemi i umysłu. Nie chodzi jednak o styl życia, jak w przypadku preppersów, ludzi przygotowujących się na koniec naszej cywilizacji, ale raczej „manifest minimalnej etyki” (w dobie antropocenu?).

ms¹, Więckowskiego 36
28 lipca, czwartek, godz. 17.00, wstęp wolny
Oprowadzanie Marka Styczyńskiego

 

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.