C.T. Jasper i Joanna Malinowska. Związki rozwiązki

ms1, Więckowskiego 36
20 marca 2015 - 16 maja 2015

Wspólna wystawa C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej była refleksją nad nierozdzielnością życia i sztuki. Jej uzasadnieniem – związek dwóch indywidualności, pary twórców oraz powinowactwa i różnice, łączące i polaryzujące ich postawy artystyczne.

Autotematyczna narracja przyjęła kształt klasycznej muzealnej retrospektywy, systematyzującej najważniejsze prace autorów.

Na wystawie zaprezentowane zostały instalacje, filmy, rzeźby i obiekty. Zawarte w nich odwołania do różnych kultur, zjawisk etnicznych i artystycznych stanowią charakterystyczną cechę twórczości obojga artystów. Projekt oddawał czasoprzestrzenne kierunki poszukiwań Malinowskiej i C.T. Jaspera, których wynikiem jest kreacja światów niekoniecznie bazujących na empirycznym doświadczeniu, lecz będących rezultatem spekulacji, utrwalanych mitologii i kanonów oraz abstrakcyjnego myślenia. Wystawa stanowiła studium na temat kształtowania nowej wiedzy przez instytucje badawczo-naukowe, jakimi są muzea.

Całość stanowiła pokaz kilkunastu lat twórczości Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera. Prace obojga twórców, dzielących ze sobą życie i rozwijających odrębne kariery artystyczne, zostały zestawione ze sobą na zasadzie uzupełnień i kontrastów. Kluczowymi dla wystawy sprawami, oprócz ukazania prac artystów w rodzimym kraju, była refleksja nad pojęciami praktyki artystycznej.

Samoreferencyjny projekt wystawienniczo-muzealny wykorzystywał potencjał podsumowań, jakimi są biografia, retrospektywa czy muzealizacja dzieł artystów wizualnych. Dlatego ważnymi zagadnieniami wystawy były wpisane w historię sztuki metodologiczne problemy związane z biografiką artystyczną i mitologizacją twórców, a także otaczania instytucjonalną opieką ich dorobku.

C.T. Jasper i Joanna Malinowska reprezentują Polskę na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji („Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W”).

Joanna Malinowska jest absolwentką wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami – rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi – porusza tematy związane z antropologią, zderzeniami kultur i muzyką. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culturel Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w Pierwszym Biennale Sztuki w Moskwie i  Whitney Biennial 2012 w Nowym Jorku.

C. T. Jasper dzieli swoje życie pomiędzy Nowym Jorkiem i Ułan Bator. Jego prace oscylują na granicy różnych mediów – głównie wideo i filmu, polegają na interwencjach cyfrowych w znane dzieła filmowe. Jego najnowsze projekty to Erased (2013), Zmierzch Faraonów (2014), Zawrót głowy (2015) i Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W (2015) we współpracy z Joanną Malinowską. 

Kurator: Michał Jachuła
Koordynatorka: Monika Wesołowska
Projekt graficzny druków do wystawy: Aleksandra Fedorowicz-Jackowska 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

ms1, Więckowskiego 36
20 marca 2015, piątek, g. 19:00
Koncert Kwintetu smyczkowego na 2 altówki, 2 wiolonczele i trupa 

ms1, Więckowskiego 36
18 kwietnia 2015, sobota, g. 18:00
Koncert Kwintetu smyczkowego na 2 altówki, 2 wiolonczele i trupa

ms1, Więckowskiego 36
25 kwietnia 2015, sobota, g. 11:11 i 13:13
K jak Kolekcja. Warsztat dla dzieci

ms1, Więckowskiego 36
26 kwietnia 2015, niedziela, g. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie Michała Jachuły 

ms1, Więckowskiego 36
26 kwietnia 2015, niedziela, g. 18:00 
Koncert Kwintetu smyczkowego na 2 altówki, 2 wiolonczele i trupa

ms1, Więckowskiego 36
16 maja 2015, sobota, g. 21:00
Koncert Kwintetu smyczkowego na 2 altówki, 2 wiolonczele i trupa 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.