Cezary Bodzianowski Atrament sympatyczny

Cezary Bodzianowski, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1988-1990) a następnie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (1990-1994). Jego samodzielna twórczość wyraża się kreowaniem nowej rzeczywistości, poprzez dodanie nowego elementu do sytuacji zastanej lub przestawienie elementów już istniejących. Chcę przez to powiedzieć, że wszystko, co nas otacza jest względne i może być rozumiane lub użyte w zależności od punktu widzenia i potrzeb człowieka. Najprościej można to zilustrować na przykładzie zastawy stołowej, która w zależności od doboru nauczyć i ich zawartości inne wywołuje doznania estetyczne i smakowe – mówi artysta.
Bodzianowski prezentował dotychczas swoje realizacje zarówno w galeriach miejskich m.in. Lublina, Olsztyna, Sandomierza jak i w miejscach bezpośrednio ze sztuką związanych: w latarni morskiej, kopalni, poczekalni dworcowej, w komisariacie policji i na ulicy. Dla każdego projektu artysta tworzy nowy język, odrębny sposób przekazu idei, podkreślając tym samym specyfikę wybranego miejsca.
Miejscem jego wystawy nazwanej „Atrament sympatyczny” były pomieszczenia biurowe Gmachu Głównego Muzeum Sztuki w Łodzi. Złożyły się na nią obrazy zastępcze, pomyślane jako czasowe wypełnienie miejsc po obrazach rzeczywistych. Była to więc kreacja sytuacji przejściowej dowodząca, że muzeum to organizm żywy, podlegający ciągłym przemianom. A tytułowy „Atrament sympatyczny” to metafora wrażeń, jakie zapiszą się w pamięci zwiedzającego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.