Pojedynek na winyle: Alma Art vs ArtBazaar Records + Alicja x Eliksir

INFO

Miejsce

klubokawiarnia KONKRET, Więckowskiego 36

Czas

21 listopada 2019, godz. 18:00

W latach 80. artysta Andrzej Mitan własnym sumptem wydał dziewięć płyt winylowych z utworami takich twórców jak Krzysztof Knittel czy Andrzej Bieżan. Dziś egzemplarze z serii „Klub Muzyki Nowej Remont” znaleźć można w muzeach na całym świecie, m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w archiwum ruchu Fluxus w Nowym Yorku, Tokio, Moskwie, a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Prawie trzy dekady po inicjatywie Mitana powstało ArtBazaar Records, które nawiązując do działalności Alma Art wydaje muzykę tworzoną przez artystów współczesnych, m.in. Wojciecha Bąkowskiego czy Piotra Bosackiego.

Legendarna Alma Art czy ArtBazaar Records? Które z wydawnictw zwycięży w pierwszym w historii pojedynku na winyle?

W latach 1982-1988 Andrzej Mitan wraz z Cezarym Staniszewskim i Tomaszem Wilmańskim prowadził Galerię RR mieszczącą się w klubie Riviera Remont w Warszawie. W tym okresie zainicjował powstanie serii płyt „Klub Muzyki Nowej Remont”, które prezentowały twórczość czołowych kompozytorów pracujących w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia (Andrzej Bieżan, Krzysztof Knittel) i improwizatorów (Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski).

Projekt uwzględniał artystów blisko związanych ze studencką Galerią RR. Tworzyli oni muzykę, która wykonywana była podczas różnego rodzaju wernisaży oraz koncertów, odbywających w jej przestrzeni. Wydawnictwa w autorskiej serii Mitana ilustrowali wybitni artyści wizualni, jak np. Edward Krasiński, Andrzej Szewczyk, Ryszard Winiarski czy Tadeusz Rolke.

ArtBazaar to wydawnictwo założone w 2010 r. przez dwóch kolekcjonerów sztuki – Piotra Bazylkę i Krzysztofa Masiewicza. W ramach przedsięwzięcia publikują limitowane i kolekcjonerskie serie płyt winylowych z muzyką nagraną przez współczesnych artystów zajmujących się sztukami wizualnymi.

Chcąc przybliżyć odbiorcom emocje, jakie w swoim czasie generowały longplaye Mitana, pozostali przy nośniku najwierniej oddającym zapisane dźwięki – płycie winylowej. Dodatkowo, podobnie jak w Alma Art, wydawnictwa ilustrowane są projektami współczesnych im artystów, którzy osadzają swoją praktykę artystyczną na przecięciu sztuk wizualnych i muzyki.

Wiele łączy, ale tyle samo zdaje się dzielić obie inicjatywy. O tym jednak musicie przekonać się na własne uszy! Zapraszamy do klubokawiarni KONKRET gdzie do pojedynku na utwory staną: Piotr Bazylko (ArtBazaar) i Daniel Muzyczuk (Muzeum Sztuki w Łodzi).

Drugim objawieniem wieczoru będzie prezentacja wytwórni kasetowej, która również odwołuje się do etosu DIY oraz artystycznych działań audiowizualnych. Prowadzona przez Tomasza Kowalskiego inicjatywa Alicja x Eliksir debiutuje podwójną kasetą Andrzeja Szpindlera. Wybrane fragmenty przygotowywanych do wydania nagrań gładko przejdą w set dj-ski, w ramach którego Kowalski zaprezentuje kilka z unikalnych płyt znajdujących się w jego przepastnej kolekcji winyli.

Tomasz Kowalski - malarz, autor instalacji, obiektów, dj, komponuje także muzykę. Urodził się w 1984 roku w Szczebrzeszynie.

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.